Jom ha-šoa: Ve čtvrtek se budou opět společně a veřejně číst židovská a romská jména obětí holocaustu
Ve čtvrtek 28. dubna proběhne již 17. ročník Veřejného čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa. Po dvou letech, kdy tato připomínková akce probíhala kvůli omezením spojeným s pandemií koronaviru pouze online, se letošní formát opět vrací na veřejnost. Ve 24 městech České republiky zazní 28. dubna od 14.00 jména těch, kteří byli za druhé světové války pronásledováni a zavražděni pro svůj rasový původ.
I přesto, že minulý rok došlo ke sporu o to, zda se mají společně číst židovslá a romská jména, tak se letos opět budou číst i romská jména. Správní rada Institutu Terezínské iniciativy (ITI) totiž minulý rok rozhodla, že se v rámci pietního čtení jmen zesnulých – Jom ha-Šoa, již nebudou číst jména romských obětí rasového pronásledování v době protektorátu. Tehdejší ředitelka ITI Tereza Štěpková s rozhodnutím rady nesouhlasila a akci v dubnu 2021 uskutečnila v původním formátu. Později byla z postu ředitelky odvolána, což vedlo k protestům mezi zaměstnanci ITI.
“Jsme rádi, že se nám podařilo zachovat tuto významnou akci, která si našla své místo ve veřejném prostoru,” uvedl v tiskové zprávě zaslané zpravodajskému serveru Romea.cz Tomáš Kraus, ředitel Institutu Terezínské iniciativy. “Je tragické, že obdobu událostí, které si připomínáme a které mnozí z nás znají jen z učebnic, nyní sledujeme téměř v přímém přenosu, a to jen nedaleko od nás.”
Letos je partnerem připomínkové akce také Muzeum romské kultury se sídlem v Brně a jeho pražské pracoviště – Centrum Romů a Sintů. Právě Muzeum romské kultury minulý rok protestovalo proti zrušení čtení romských jmen.
Čeněk Růžička: Společné čtení židovských a romských jmen vnímám jako přirozené
Na tiskové konferenci, kterou bude první romská internetová televize ROMEA TV 27. dubna 2022 vysílat přímým přenosem, zazní i přednáška historičky Kateřiny Čapkové s názvem Holocaust Židů a Romů na území Protektorátu Čechy a Morava. Přednáška přiblíží genocidu Židů a Romů z českých zemí během druhé světové války.
“Bohužel doposud není holocaust Romů a Sintů veřejně znám, ani se o něm neučí na školách. Proto se již dlouhodobě připojujeme k veřejnému čtení jmen obětí a doufáme, že díky němu se nám podaří dostat do povědomí, že holocaust během druhé světové války má jak židovské, tak romské oběti,” uvedla Jana Horváthová, ředitelka Muzea romské kultury, které na čtení jmen spolupracuje od roku 2014.
“Podle vyprávění mého tatínka, který holocaust přežil, si Romové s Židy během druhé světové války vzájemně pomáhali. Když bylo Romovi nejhůře, šel za Židem a naopak,” vzpomíná na propojení židovských a romských osudů za druhé světové války Čeněk Růžička, předseda Výboru pro odškodnění romského holocaustu, s tím, že společné čtení židovských a romských jmen vnímá jako přirozené.
Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa je maraton čtení jmen mužů, žen a dětí, kteří byli nacisty pronásledováni kvůli svému rasovému původu. Pravidelně se koná v jarních měsících, a to již od roku 2006.
“Stejně jako v minulých letech se touto akcí připojujeme k uctění památky hrdinů a obětí holocaustu, které nese název Jom ha-šoa ve ha gvura (Den holocaustu a hrdinství) a upomíná na povstání židovských vězňů nacistického ghetta ve Varšavě,” uvádějí v tiskové zprávě pořadatelé.
K akci se může připojit každý, vyslovit jména nahlas a veřejně a vrátit tak zapomenuté, nevinné oběti lidské nenávisti, násilí a bezpráví do našeho povědomí i naší společné historie. A tím přispět k tomu, aby se úcta k obětem nacistického rasového pronásledování stala součástí kulturní tradice většinové společnosti.
V Praze bude Veřejné čtení jmen obětí holocaustu – Jom ha-šoa na náměstí Jiřího z Poděbrad od 14.00 do 17.00.
Čtení jmen se koná pod záštitou Velvyslanectví Státu Izrael v České republice a za finanční podpory Nadačního fondu obětem holocaustu. Záštitu nad čtením jmen v Praze přijal Zdeněk Hřib, primátor hl. města Prahy.