Jarmila Balážová k 17. listopadu na Václavském náměstí: Nenechme se záměrně rozdělovat. Soudržnost, ohleduplnost, zodpovědnost jsou naše silné zbraně
Desítky umělců a řečníků se dnes zapojily do kombinovaného přenosu Koncertu pro budoucnost 2020, který proběhl on-line v rámci Festivalu svobody. Řečníci vystupovali na Václavského náměstí, zpěváci hráli a zpívali v Obecním domě. Mezi vystupujícími byla i novinářka a moderátorka Jarmila Balážová. V závěru herečka Erika Stárková zazpívala státní hymnu.
“I já se každoročně účastním 17. listopadu připomínky boje za svobodu. Ačkoliv sama jsem revoluční dny trávila jako studentka gymnázia na náměstí v Brně, už od studia vysoké školy žiji v Praze a tak dojdu na Albertov, zastavím se na Národní a večer končívám na Václavském náměstí,” uvedla Jarmila Balážová.
“Tento rok je pro nás všechny samozřejmě jiný. A přesto nebo právě proto pro nás úvahy o svobodě možná dostanou i jiný rozměr. Kritičtější, ale hlubší. Jak moc je pro nás svoboda důležitá, když se současně musíme poněkud omezit a srovnat se všemi těmi nařízeními? A když řada lidí ztrácí ne vlastní vinou finanční jistotu a přichází o práci s vědomím, že neví, na jak dlouho? V době, kdy se dezinformace šíří rychlostí laviny a působí mezi lidmi paniku?” řekla dále Balážová.
“Chtěla bych nám všem popřát, abychom se nenechali záměrně rozdělovat, abychom si uvědomili, že soudržnost, ohleduplnost, zodpovědnost, tedy to co ke svobodě také patří, jsou naše silné zbraně,” dodala Jarmila Balážová.
“Přeji nám všem, abychom to zvládli co nejrychleji a až se zase vrátíme do původního tempa a života, pamatovali si, kdo byli ti, kteří pomáhali. I v takové chvíli. Ti tvoří páteř této země a často jsou “neviditelní”, málo se o nich mluví, málo se připomíná, jak skvělé a hodné lidi tato země taky má. A mějme jich co nejvíc, hýčkejme si je, dávejme jim prostor v médiích a zkusme jim oplácet stejnou mincí,” uvedla na závěr Jarmila Balážová.
VIDEO
Z hygienických důvodů byli řečníci a moderátoři v oplocené částí na Václavském náměstí.
“Občanská společnost posledních třicet let rostla, ale také trochu spala a dovolila politikům, aby si dělali co chtěli – viz. časy opoziční smlouvy nebo dění nyní,” uvedl politolog a novinář Jiří Pehe z prostoru ozdobeného stovkami instalovaných svíček. Mezi letos pozvanými řečníky byli také ekonomové Danuše Nerudová a Lukáš Tóth, epidemiolog IKEM Petr Smejkal nebo sociolog Daniel Prokop.
Mnozí mluvčí podobně jako politici dnes vyzvali k obraně svobody. “Svobodu je snadné ztratit rychle,” připomněl novinář Tomáš Etzler. S pozdravem se přihlásil také bývalý německý spolkový prezident Joachim Gauck. “V době pandemie neuspějeme, pokud budeme myslet jen na sebe,” sdělil v přednatočeném projevu od Braniborské brány. Sociolog Daniel Prokop upozornil na to, že ve svobodné společnosti musí mít každý šanci uspět, a připomněl význam rovných příležitostí.
Ve vnitřních prostorách Obecního domu se, rovněž bez návštěvníků, střídali hudebníci. Byli mezi nimi například The Plastic People of the Universe, Ondřej Gregor Brzobohatý, Jiří Schmitzer, Tomáš Klus, Iva Bittová, Ivan Hlas Trio, Klára Vytisková & Albert Černý, Michal Horák nebo skupina Megaphone.
Akci uváděla Linda Bartošová z České televize a Jindřich Šídlo z portálu Seznam Zprávy. Občané také využívali možnost posílat on-line vzkazy republice, které pořadatelé vysílali napříč celým programem.
Pořadatelé Festivalu svobody vydali také stanovisko k dění v České televizi (ČT), kde podle nich odvolání dozorčí komise může vést k destabilizaci veřejnoprávní televize. Před budovou ČT se dnes k protestu sešly desítky lidí v autech i na ulici. Akci pořádaly iniciativy Vraťte nám stát! a Svobodu médiím! s podporou uskupení Milion chvilek pro demokracii. Někteří politici prostřednictvím části Rady ČT podle nich šikanují vedení televize.
Festival svobody je otevřené uskupení nezávislých občanských iniciativ a organizací pořádající akce k výročí 17. listopadu, které v roce 2016 založili organizátoři pražských akcí. Spojují je hodnoty vázané k tomuto výročí a potřeba jejich přítomnosti v dnešní době. V současnosti jsou nejvýznamnějšími členy platformy Sametové posvícení, Nerudný fest, Post Bellum, Svobodný listopad a Brněnský sedmnáctý. V roce 2019 se do programu Festivalu svobody zapojilo 53 měst včetně Prahy, ve kterých se uskutečnilo přibližně 400 programových bodů. Uskupení každoročně pořádá koncerty, průvody, besedy, happeningy a další akce. Vydává rovněž společné memorandum.