Iniciativa Mít svůj domov svolává shromáždění na podporu zákona o sociálním bydlení. Vládě k jeho schválení zbývá jen několik hodin
Vláda má poslední dva dny na to, aby stihla přijmout zákon o sociálním bydlení. Pokud ke schválení nedojde, budou počty lidí bez domova přibývat a dveře otevřené bude mít i rozvoj byznysu s chudobou. Upozorňuje na to iniciativa “Mít svůj domov”, kterou v současnosti podporuje již přes sto odborných organizací a vzdělávacích institucí. Z toho důvodu iniciativa “Mít svůj domov” oznamuje na pondělí 30. 1. na Staroměstském náměstí od 17 hodin veřejné shromáždění na podporu přijetí tohoto zákona. Na shromáždění vystoupí známé osobnosti, lidé v bytové nouzi z celé ČR a široká veřejnost.
Ve výzvě iniciativy k účasti na dnešním shromáždění stojí: “V nečekané životní krizi se může ocitnout každý z nás a našeho okolí. Tento zákon se týká nás všech. Zákon o sociálním bydlení politici slibují více než 10 let a zavázala se k němu i vláda současná! Přesto to vypadá, že ANO a KDU-ČSL, napříč svým mnoha slibům a závazkům zákon nepodpoří. Jde o poslední velkou šanci na další dlouhá léta podpořit vznik zákona a zamezit tak obchodu s chudobou a lidskou důstojností. Přijďte s přáteli 30. ledna v 17:00 na veřejné shromáždění na Staroměstském náměstí. Teď je to na nás všech!”
Iniciativa kritizuje zdlouhavý přístup koaličních stran, které podle ní stále přicházejí s novými návrhy změn navzdory časové tísni, čímž tak ohrožují existenci zákona, který má řešit krizovou situaci desetitisíců lidí v nouzi. K tomuto zákonu se strany opakovaně zavázaly ve svých slibech, které, jak se iniciativa obává, spíše nesplní. Iniciativa “Mít svůj domov” upozorňuje také na skutečnost, že tento zákon požaduje i česká veřejnost, což potvrdil nedávno zveřejněný průzkum agentury MEDIAN, dle kterého se pro zákon vyslovilo více než 71% občanů, napříč politickým spektrem.
Podle iniciativy Mít svůj domov je současný stav příprav zákona v mnohých bodech kritický. Upozorňuje na to, že pokud jej vláda nepřijme v následujících dnech, zákon nemá z legislativního hlediska šanci projít. „V bytové nouzi se nachází na 200 000 lidí, patří mezi ně matky samoživitelky, senioři, lidi se zdravotním postižením, děti odcházející z dětských domovů. Naprostá většina z nich nedosáhne na hypotéku, ani na byt za tržní nájemné,“ uvedla na webových stránkách iniciativy Pavlína Techlová z organizace Asistence.
„Přitom je prokázané, že zavedení sociálního bydlení je prospěšné pro celou společnost. Jenom pobyt jednoho dítěte, které bylo odebráno z rodiny kvůli bytové nouzi rodičů, a umístěno do ústavu, stojí daňové poplatníky 400 až 700 tisíc korun ročně,” uvádí Jan Klusáček, výzkumný pracovník z organizace Lumos.
„Obtíže s bydlením jsou jedním nejčastějších důvodů odebírání dětí z rodin v České republice. Absence sociálního bydlení hraje významnou roli v případě každého druhého dítěte umístěného do dětského domova či kojeneckého ústavu,” dodává Michal Ďorď z organizace Vteřina poté.
Iniciativa Mít svůj domov zaštiťuje desítky organizací, odborníky a stovky občanů. Prosazuje přijetí systémového řešení pro více než 187 000 lidí bez skutečného domova, kteří žijí na ubytovně, v azylovém domě nebo na ulici. Podle odborníků z řad iniciativy lze tuto situaci vyřešit pouze prostřednictvím státem podporovaného sociálního bydlení, tedy přijetím stávajícího návrhu zákona o sociálním bydlení. Iniciativa vznikla z obavy, že se (již vypracovaný) zákon z důvodů politické neaktivity nestihne přijmout a kritická situace statisíců lidí nebude řešena.