Ida Kelarová slaví pětašedesátiny. Stojí za ní úctyhodný kus práce ve prospěch romské komunity
Zpěvačka Ida Kelarová oslaví 10. února pětašedesátiny. Kelarová je známou muzikantkou a sbormistryní. V mládí působila v Divadle na provázku, v 80. letech žila v Británii a v ČR založila kupříkladu skupinu úspěšnou po celém světě Romano Rat (Romská krev). V roce 2001 byla nominována na Českého lva za hudbu k filmu Zpráva o putování studentů Petra a Jakuba. V roce 2011 spoluzaložila dnes světoznámý dětský sbor Čhavorenge. Její sestrou je zpěvačka a herečka Iva Bittová.
Ida Kelarová (rozená Ida Bittová) se narodila v Bruntále. Otec Koloman Bitto, známý romský muzikant, hrál například s brněnským BROLNem, matka byla učitelkou v mateřské škole. Rodina se z Vrbna pod Pradědem, Prešova a Horních Salib postupně přestěhovala do Brna. Ida zde na konzervatoři studovala hru na klavír a violoncello. Ještě za studií začala hrát na klavír, zpívat a pak i hrát různé role v Divadle na provázku, kde působila v letech 1975 až 1982.
V roce 1982 se přestěhovala za svým druhým manželem do britského Walesu. V roce 1985 pak odjela do Dánska, kde koncertovala a začala také učit romské písně, pak takto působila i v Norsku a ve Walesu. V roce 1995 se vrátila do ČR a v Bystrém u Poličky na Českomoravské vysočině založila Mezinárodní školu pro lidský hlas. Organizuje též mezinárodní workshopy, umělecké školy, multietnické projekty a v roce 1999 založila spolu se svým partnerem Desideriem Duždou skupinu Romano Rat (Romská krev).
V roce 2011 spoluzaložila dětský sbor Čhavorenge. „Nejdůležitější moment pro mě byl ten, že můj táta byl Rom a on se za to styděl. A některé naše děti se za to rovněž stydí, vlastně hodně Romů, díky té naší nemocné společnosti. Tak jsem si říkala, že povýším romskou kulturu tam, kam patří, to znamená hodně vysoko! Dneska už musím říci, že Čhavorenge jsou vzorem a těch vzorů je stále málo. Je nutné ukazovat naší společnosti, že i my, Romové, jsme jejím platným členem . A to myslím, že se nám podařilo. Dnes jsou Čhavorenge živým organizmem, který hodně dokázal,“ upřesňuje Ida Kelarová.
Jak zvládá ona i děti z Čhavorenge momentální situaci, jak spolu komunikují, co plánují? Doufají, že už brzy budou moci opět vystupovat? Jak vzpomíná na incident, při kterém děti z Čhavorenge během jejich soustředění na táboře ohrožoval agresivní střelec, který jim rasisticky nadával a střílel do vzduchu z plynové pistole? Z rozsudku je dodnes zklamaná, stejně jako z nečinnosti policie, která po ohlášení na místo střelby vůbec nepřijela a celý incident zlehčovala. Děti ze sboru tehdy u příležitosti Mezinárodního dne Romů 2018 napsaly dopis policii a předsedovi vlády. Připomněly v něm fakt, že se jim policie na jejich žádost ani neomluvila.