Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku

04. července 2018
Čtení na 1 minutu
Snímek z videa, vydávaného za záběry z Masarykova nádraží v Praze (Foto: FB profil Josefa Vyskočila)

Hoax o uprchlících na Masarykově nádraží se šířil po sociálních sítích v Čechách i na Slovensku. Nepravdivou zprávu o tom, že na nádraží do Prahy přijelo 1500 migrantů z Německa, sdílelo desítky tisíc lidí.

Video s vystupujícími lidmi zveřejnil na sociální síti v neděli večer, uživatel pod jménem Josef Vyskočil. Jasným důkazem, že se situace neodehrála v Praze, jasně ukazuje značení poblíž trati. Video je z nádraží anglického Brightonu. Policie potvrdila, že se jedná o falešnou zprávu. 

Profil Josef Vyskočil i video byli odstraněny ze sociálních sítí, v pondělí ráno. Zda profil i video smazal sám uživatel, nebo administrátoři Facebooku nelze zjistit. Video bylo na sociálních sítích pouze třináct hodin, sdílelo ho desítky tisíc uživatelů. Tento hoax se objevil i v nacionalistické skupině Slovenský národ.

Dle vyjádření Jonáše Syrovátka z Pražského instutu bezpečnostních studií není překvapením, že se hoax na českých sociálních sítích šíři v tuto chvíli: “Nejasnosti ohledně výstupů pátečního summitu vysokých představitelů zemí EU vytvářejí atmosféru, která šíření dezinformací souvisejících s migrací podporuje,” řekl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Koncem minulého týdne německý agentura DPA uvedla, že čtrnáct států včetně České Republiky slíbili urychlené navrácení migrantů z Německa do členské země EU, kde byli registrováni. Český premiér Andrej Babiš návrat migrantů odmítl. Mluvčí německé vlády uvedl, že to s lítostí bere na vědomí. 

“Dezinformace týkající se migrace bývají většinou jedny z nejvíce populárních a nejvíce sdílených. Dají se najít i některé platformy, které se soustřeďují pouze na dezinformace zabývající se téměř výhradně tématem migrace,” uvedl Syrovátka pro Aktuálně.cz.

Případy šíření nepravdivých zpráv nejsou ojedinělé. Příkladem může být snímek zachytávající dlouhou řadů stanů na nábřeží v Paříži. Tento hoax sdílelo desítky tisíc lidí, kteří jej pokládali za reálný obraz Prahy. 
 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon