Hlavní roli chystaného filmu Václava Marhoula Nabarvené ptáče ztvární devítiletý Petr Kotlár
Režisér, scenárista a producent Václav Marhoul začíná natáčet filmovou adaptaci kontroverzní knihy Jerzyho Kosińského Nabarvené ptáče. Film s rozpočtem 166 milionů korun se bude točit i v Čechách, na Slovensku a v Polsku v mezinárodní koprodukci. V hlavní roli se představí devítiletý Petr Kotlár z Českého Krumlova. Film se může chlubit mezinárodním hvězdným obsazením. Smluvu podepsal Stellan Skarsgård a Udo Kier, písemně potvrdil svůj zájem i přední holywoodský herec Harvey Keitel, který by měl ztvárnit roli katolického kněze.
Na plátně se objeví také herci z Polska a Ukrajiny, z těch domácích například Petr Vaněk, Radim Fiala, Jitka Čvančarová či Filip Kaňkovský,” uvedl na včerejší tiskové konferenci. V jednání je podle něj účast dalších hvězd světové kinematografie a herců z Německa, Slovenska a Ruska.
Režisér a producent Václav Marhoul zdůraznil, že natáčení bude náročné a nejnáročnější bude právě práce s hercem v hlavní roli, kterého bude nutné režijně vést tak, aby mu divák věřil, ale on sám přitom nebyl ztvárněním postavy poznamenán. „On je neuvěřitelně odolný, má neuvěřitelnou energii,” řekl o Petru Kotlárovi režisér Marhoul a dodal, “film je velmi náročný, chlapec proto prošel i psychotesty, aniž by o tom věděl. Při natáčení s ním bude dětská koučka a také jeho babička.” Natáčení bude náročné i časově, protože v hlavní roli je dítě a podle zákonů a regulí Evropské unie má práce s dítětem svoje specifika, uvedl na tiskové konferenci Marhoul.
Nabarvené ptáče je osobitou výpovědí malého židovského chlapce o podstatě a smyslu lidského života, o lidském charakteru. Několik let druhé světové války je vystavován neuvěřitelně těžké zkoušce, když ho rodiče ve snaze uchránit před masovým vyhlazováním Židů pošlou k příbuzné na venkov na pomezí Ukrajiny a Polska. Ta však umírá, a tak je nucen protloukat se sám nepřátelským světem. Román způsobil kontroverze, ale od jeho vydání v polovině 60. let dostal řadu prestižních cen.
Scénář vznikal tři roky ve spolupráci s osmi dramaturgy, postupně měl 17 verzí. Jeho kvality potvrdilo v roce 2013 udělení Zvláštního uznání poroty v rámci vyhlášení vítězů Ceny Krzysztofa Kieslowského v Cannes. Finance Marhoul sháněl přes čtyři roky.
Marhoul odmítá označení válečný film. “Stejně tak, že se jedná o film o holocaustu. Když jsem začal psát scénář, netušil jsem, že toto nadčasové poselství získá vlivem migrační krize či šíření xenofobních předsudků na aktuálnosti,” uvedl. Bude točit černobíle a na klasický film. Kameramanem bude Vladimír Smutný, architektem Jan Vlasák, střihačem Luděk Hudec, hudbu složí Petr Ostrouchov. Světová premiéra se uskuteční v září 2019 v českých kinech.
Jerzy Kosiński (1933 Lodž-1991 New York) čerpal inspiraci pro svůj první román z vlastních zkušeností, když se kvůli židovskému původu během války skrýval na polském venkově. Název si vypůjčil z vesnického zvyku, kdy lidé obarvili ptákům peří křiklavými barvami a pustili je. Hejno je nepřijalo a vždy uklovalo. Stejně se cítí hlavní hrdina románu. Jerzy Kosiński (14. června 1933 Lodž – 3. května 1991 New York) byl anglicky píšící spisovatel polsko-židovského původu. V roce 1957 emigroval do USA. Román Nabarvené ptáče (The Painted Bird, 1965) se stal bestsellerem a patří k nejproslulejším (a nejdiskutovanějším) dílům s tematikou holokaustu.