Začínající herec František Kudry: Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent
Herec František „Feri” Kudry se narodil před 28 lety jako nejstarší ze sedmi sourozenců do romské rodiny ze slovenského Hlohovce. Kvůli sociální situaci rodiny jej od dětství vychovávali prarodiče. Po nich zřejmě zdědil i nadání pro hudbu a herectví, ke kterým od mládí inklinoval. „Herecké i hudební nadání se projevovalo v naší rodině už celé generace. Babička měla od dětství talent, nikdy ale umění nestudovala. Než se provdala za mého dědečka, zpívala a tančila dlouhá léta ve folklorním souboru. Pak z tátovy strany byli hudebníci, strýc mého otce například učil soukromě hudbu a byl známým houslistou na Slovensku i v České republice,” vzpomíná pro HFC Feri.
On sám pak od sedmi let navštěvoval lidovou uměleckou školu. V pozdějších letech jej však stále více lákalo herectví. Po základní škole nastoupil na konzervatoř do Bratislavy, kde se věnoval studiu herectví, muzikálu, baletu a také hře na klavír. Za vzdělání, které mu prarodiče umožnili, je dnes Feri velmi vděčný. „Vzdělání je důležité pro každého, nejen pro Romy. Řekněme si ale na rovinu, že když přijde Rom na pracovní pohovor ve městě, kde mají s Romy problém, zřejmě těžko najde uplatnění. Rom musí dvakrát více dokazovat svůj talent,” myslí si. „Ale všechno je to o vytrvalosti,” dodává.
A on sám se i přes nelehké začátky svého snu nevzdal. „Bohužel na Slovensku, v zemi, kde jsem se narodil, se mi nepodařilo uplatnit dlouhých osm let po ukončení studia. Chodil jsem na castingy do divadel, psal filmovým společnostem, režisérům, psal náměty na filmy a bohužel nic. Ani romský soubor mě nepozval na casting. Pracoval jsem tedy mimo svůj obor a bylo to velmi frustrující období,” vzpomíná. Zlom nastal v minulém roce, kdy se rozhodl pro krok do neznáma a odešel do Prahy. „Moje kariéra začala ihned jako start raketoplánu. Tři dny po příjezdu do Prahy jsem byl vybrán do reklamy pro farmaceutickou firmu a od toho dne nemám o nabídky nouzi,” vypráví.
Slibný rozjezd kariéry
A tak se objevil ve vedlejších rolích nebo v komparzu několika českých i zahraničních filmů a reklam. „Hrál jsem například postavu Sokola v seriálu České televize První republika III, vojáka v pohádce Kouzelník Žito po boku Pavla Kříže, pak v seriálech Ordinace v růžové zahradě, Krejzovi nebo v televizním pořadu Nebezpečné vztahy na TV Barrandov,” vyjmenovává Feri. „Několik společností mě také obsadilo do reklamy. Třeba Axe, T-Mobile, iPhone nebo Hewlett Packard,” dodává. Za své největší dosavadní úspěchy považuje svou roli v hudebním videoklipu Still Sorry americké zpěvačky a herečky Alicii Witt a ve filmu My Diary v režii Jackieho Chana.
„Když mi zastupující agentura oznámila, že jsem byl vybrán do celovečerního filmu s Jackie Chanem, myslím, že v té sekundě jsem měl zástavu srdce,” vzpomíná na svůj největší životní zážitek, který mu navíc přinesl řadu nových zkušeností. „Spolupráce se zahraničními týmy je velmi zajímavá, vyžadují maximální profesionalitu, soustředění a herecké výkony. Nespokojí se s pouhým průměrem. Jsem rád, že mám možnost být přímo v centru natáčení a sledovat známé zahraniční režiséry, jak pracují s herci. Je to praxe, která mi při studiu chyběla,” komentuje Feri.
Romové ve veřejném prostoru
V poslední době se v českých seriálech a filmech objevuje více romských postav, což mnohdy budí vášnivé diskuze. Feri si prozatím romskou postavu nezahrál, vnímá však zastoupení Romů ve veřejném prostoru jako důležité. „Nemám problém hrát romskou postavu, pokud to nebude jenom hanobení rasy a zesměšňování. Negativní reakce budí, když se ukazuje jenom to špatné, což bohužel vidíme každý den v televizi ve zprávách,” myslí si. „Lidé by si měli uvědomit, že někteří Romové žijí v osadách na okraji společnosti z nějakého důvodu, taktéž v některých školách sedí romské děti oddělené od ostatních, na sociálních sítích se objevují rasistické hesla. V každém městě by měli mít Romové své zastoupení a hájit prostor nejen pro kulturu, ale i jiná důležitá odvětví,” dodává.
Inspirace
Během prázdnin měl Feri napilno. Získal několik dalších menších rolí v českých i zahraničních seriálech a reklamách. Jeho začínající kariéra mu však kromě podpory okolí přinesla i negativní a závistivé reakce. „Ode dne, kdy jsem začal natáčet a přidávat fotografie z natáčení, se vytvořily dva tábory. Na jedné straně lidé, kteří mě podporují včetně mojí rodiny a blízkých přátel, a na straně druhé převážně Romové, kterým překáží, že přidávám i několikrát za týden fotografie nebo odkazy na natočené projekty. Viděl jsem i negativní komentáře na různé romské osobnosti jako je například Monika Bagárová. K tomu se dá říct jen to, že je hodně smutné, když vám vlastní národ nepřeje,” uvádí.
Proto by i on chtěl svým příběhem motivovat druhé. „Chci povzbudit mladé Romy a Romky, aby si vytvořili cíl, následovali ho a nenechali se nikým a ničím odradit. Důležité je být cílevědomý a ukázat světu, že máte v sobě odvahu a chuť na sobě makat. Nebojte se vycestovat a udělat díru do světa,” uzavírá.
Článek vyšel na serveru HateFree.cz.