Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Fotbalový trenér Lukáš Pulko: Chci děti z ghett zaměstnat sportem, aby neměly myšlenky na drogy

03. srpna 2016
Čtení na 2 minuty
Ilustrační FOTO: Christopher Bruno, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported

Cesta od drog a z ghetta vede i přes fotbalové hřiště. Že to platí, potvrzuje Lukáš Pulko z Ústí nad Labem, který založil společně s brazilským futsalistou Rodrigem Tavernou tým s názvem Mongaguá. Sám o sobě říká, že je hrdý Rom i Čech a svými aktivitami se snaží zabavit na sídlištích co nejvíce romských děti, aby nesklouzly k drogám a krádežím. Rozhovor s Lukášem Pulkem zveřejnil server iDNES.cz.

“Pomocí kampaně „Say no to racism“ chceme ukázat dětem a mladým lidem, že je sport tím pravým místem pro trávení volného času, místem kde jsou vítáni bez ohledu na pohlaví, věk, barvu pleti či náboženské vyznání. Napadlo mě to při sledování Ligy mistrů, když v televizi běží spot v podobném duchu. Vytvořili jsme banner s nápisem „Say no to racism“, s nímž se kluby fotí. První se přidal Junior Děčín, dnes už máme také Spartu, Plzeň, Jablonec a hlavně futsalové týmy včetně reprezentace,” vysvětluje v rozhovoru Lukáš Pulko, co je hlavní myšlenkou jeho práce s dětmi.

Sport je podle Pulka nejlepší prevence před tím, co děti na ulici a v ghettech ohrožuje, ať už jde o drogy, krádeže nebo hazard.

“Chci děti zaměstnat sportem, aby neměly myšlenky na drogy,” říká pro iDnes.cz odhodlaně Pulko, který sám v minulosti hrál za Jablonec nad Nisou, ale kvůli zranění zad musel s aktivní kariérou fotbalisty skončit. Bez fotbalu ale být nemůže a dnes hraje alespoň s FC Roma Děčín.

Na tréninky, které Lukáš Pulko vede, přicházejí děti z Mojžíře, z domů kolem Matiční ulice a z nedalekých ubytoven a chodí kluci i holky. “Naposledy jsem měl na tréninku 10 holek a 40 kluků. Rád bych tým Mongaguá rozšířil po celé republice, aby se děti scházely na hřištích, která budou mít co nejblíže k domovu,” říká o svých plánech Pulko s tím, že na tréninky chodí většinou romské děti, ale nejen ony. “Kvůli tomu, že se scházíme v lokalitách jako Neštěmice a Krásné Březno, tak 90 procent týmu jsou Romové. Ale nikomu nebráníme se k nám přidat. Chodí k nám například bratři Bláhové, blonďáci s modrýma očima, a je to v pohodě,” usmívá se Pulko.

Celý rozhovor si můžete přečíst ZDE.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon