Fanoušek Hitlera ze Zlína chtěl střílet do lidí jako terorista Breivik
Střelbou do lidí a následnou sebevraždou vyhrožoval na sociálních sítích jednadvacetiletý muž ze Zlínska. Vyjadřoval obdiv k terorismu, zločincům Andersi Breivikovi a Adolfu Hitlerovi. Policisté ho obvinili ze čtyř trestných činů, za které mu hrozí až tříleté vězení. Stíhaný je na svobodě.
Pod několika různými profily vyjadřoval obdiv k mučení, hromadnému zabíjení a masovým vrahům. Oznamoval, že co nejdříve zabije a postřílí hodně lidí, zničí hodnoty okolí, pak si ublíží a odstřelí se na zlínském náměstí.
„Psal, že vražda je jediná věc, která ho na světě přitahuje, a prohlašoval, že ze sebe udělá dokonalý stroj a bude už jenom čekat na podnět k útoku a začne ničit,“ uvedla krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.
Jednadvacetiletý muž uváděl, že chce být jako Anders Breivik, kterého prohlašuje za svůj vzor a veřejně schvaluje jeho zločin, při kterém v roce 2011 usmrtil desítky lidí. Náklonnost projevoval i islámskému extremismu, zveřejňoval nacistické symboly, sympatizoval s Adolfem Hitlerem a v den výročí jeho narození zveřejnil fotografie vojáků zobrazující popravy u hromadných hrobů. Své výhružky zabitím směřoval i k různým etnickým skupinám a národnostem.
„Zveřejněné mladíkovy příspěvky překypovaly nenávistí, agresivitou a výhružkami násilím a byly zaměřeny proti řadě skupin obyvatel. Zároveň v příspěvcích k takové nenávisti burcoval a vyzýval lidi, aby se k němu přidali a spojili se a také zabíjeli a potom spáchali sebevraždu. Na sociálních sítích uváděl, že je zklamán a znechucen životem a bez kamarádů,“ poznamenala policejní mluvčí.
Kriminalisté se případem začali zabývat už v loňském roce na základě upozornění od občanů. Na konci roku byl mladík obviněn z trestných činů násilí proti skupině obyvatelů a proti jednotlivci, podněcování k nenávisti vůči skupině nebo k omezování jejich práv a svobod, schvalování trestného činu a projev sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv svobod člověka. Vyšetřování případu pokračuje.
Policie upozorňuje, že virtuální svoboda a anonymita na sociálních sítích má právní rámec a hranice. “Svým příspěvkem či jen komentářem může uživatel naplnit skutkovou podstatu hned několika paragrafů trestního zákoníku,” uvedla Javorková. Lidé se mohou dopustit pomluvy, křivého obvinění či šíření poplašné zprávy.