Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Experti poukázali na souvislost mezi předlužeností a výsledky voleb

14. února 2018
Čtení na 2 minuty
Exekuce (Koláž: Romea.cz)

Zadluženost a velký počet exekucí se odrážejí i ve výsledcích voleb. V regionech, jejichž obyvatelé se ocitli v dluhové pasti, uspěly víc extremistické a nesystémové strany. Ukázala to aktualizovaná mapa exekucí. Na souvislost mezi volebními výsledky a předlužeností upozornili experti na dluhovou problematiku.

“Souvislost je poměrně jasná. V regionech, kde je větší problém s předlužeností, se více volí extremistické, nebo nesystémové strany, protože lidé hledají nějaké východisko. Už nedůvěřují v systém,” řekl jeden z autorů mapy exekucí Radek Hábl.

Lidí s exekucemi minulý rok přibylo ve 12 ze 14 krajů. Exekuci má téměř desetina obyvatel Česka nad 15 let. Více než deset exekucí naráz má pak 151.000 lidí. “Z okresů se zhoršují ty na severozápadě ČR. Cyklí se to, není možné se z dluhů a exekucí dostat. Narůstá frustrace. Hrozí radikalizace a extremizace,” uvedl Hábl. Dodal, že v místech s vysokým počtem lidí s exekucemi měly nesystémové a extremistické strany dobré volební výsledky.

Podle vedoucího dluhových programů společnosti Člověk v tísni se podařilo upravit pravidla tak, aby problémů při půjčování vznikalo méně. Změny se ale nedotkly lidí, kteří už exekuce mají a jsou předlužení. “Svědky frustrace jsme byli v parlamentních a prezidentských volbách. Pokud nepodáme pomocnou ruku, naše liberální demokracie se může otřást v základech,” míní Hůle.

Zadlužení a exekuce mají podle šéfky Otevřené společnosti Marty Smolíkové negativní dopad i na místo, kde lidé žijí. “Už loni po zveřejnění mapy exekucí nám volali starostové, že u nich tolik exekucí určitě není. Pro samosprávu je to obrovský problém. Nejen, že na území města žijí lidé v chudobě, ale také nebudou městu odvádět daně,” podotkla Smolíková. Radnice tak bude mít k dispozici méně prostředků, což dopadne na plánované projekty. Frustrace sousedů se tak pak podle šéfky Otevřené společnosti odráží i ve volebních výsledcích.

Pro řadu těch, kteří se snaží z dluhové pasti dostat a splácet, to znamená život v chudobě. Někteří nemají za nynějších pravidel ani šanci, že by se jejich situace vůbec někdy mohla zlepšit. “Hledáme způsob motivování lidí k tomu, jak žít dál s naprostým minimem prostředků,” popsala dluhová poradkyně Barbora Halířová.

Mnozí lidé tak léta hospodaří jen s nezabavitelným minimem. Nárok nemají ani na dávky. Ty se totiž vypočítávají z celé mzdy, ne z částky, která dlužníkovi zůstala po všech srážkách. Podle zástupců organizací nynější nastavení nemotivuje k tomu, aby si lidé našli práci a snažili se vydělávat víc. Experti proto doporučují, aby se lidem z příjmu srážela jen určitá část a z vyššího výdělku jim víc zbylo. Souhlasí s tím i Exekutorská komora ČR. Podle odborníků by na oddlužení mělo také dosáhnout víc lidí. Ve všech okolních státech jsou podmínky mírnější, podotýkají experti.

Podle Tanweera Aliho z pražské pobočky University of New York zvládnutí problému s dluhy komplikuje v Česku také to, že se republika stala zemí s levnou pracovní silou. Zahraniční investoři nepřicházejí kvůli odbornosti a přidané hodnotě, ale kvůli laciným pracovníkům, míní expert.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon