Elena Gorolová v Show Jana Krause! Bojovnice za odškodnění nedobrovolně sterilizovaných žen a podle BBC jedna z nejvlivnějších a nejinspirativnějších žen světa
Hostem pořadu Show Jana Krause bude na prvního máje Elena Gorolová, kterou zařadila britská BBC mezi 100 nejvlivnějších a nejinspirativnějších žen světa. Gorolová bojuje za odškodnění žen, které byly v minulosti protiprávně sterilizované. Premiéru pořadu budete moci sledovat 1. května ve 22:15 hodin na televizi Prima (archivovaná verze je zde).
Na prestižním seznamu BBC je Romka Elena Gorolová jako jediná žena z České republiky. Za odškodnění protiprávně sterilizovaných žen bojuje už patnáct let. Dnes padesátiletá žena byla ve svých 21 letech bez vlastního vědomí sterilizována při porodu svého druhého syna.
“Nemůžu jim odpustit, co mi provedli, bylo mi 21 let, nevyrovnala jsem se s tím dodnes,” líčí. S manželem, který ji pak vždy v jejích aktivitách podporoval, toužili po dceři. “Chtěli jsme holčičku. Takže po dvou synech bychom chtěli ještě jedno dítě. Další už ne. Sama jsem byla jen ze dvou dětí,” říká.
Dnes Gorolová pracuje jako terénní pracovnice pro obecně prospěšnou společnost Vzájemné soužití. Snaží se navrátit děti z dětských domovů zpět do rodin. “Usilujeme i o to, aby děti v domově vůbec neskončily,” říká.
Od svého mládí se angažuje v boji za práva žen, které byly v době před rokem 1989 a krátce po něm nedobrovolně sterilizovány. Lékaři tehdy zákroky prováděli, aniž by si ženy plně uvědomovaly jejich následky. “Vím o dvou stovkách žen. Se stovkou jsem v osobním kontaktu,” uvedla Gorolová.
V roce 2009 se za nezákonné zákroky omluvila vláda. Nedostaly ale požadované odškodnění. Mezi postiženými ženami nejsou podle Gorolové jen Romky. “Máme mezi sebou i ženy z majoritní společnosti. Je to dobře. Protože veřejnost to nemůže vnímat jen jako romský problém. Je to problém celé společnosti,” vysvětluje.
Případem Eleny Gorolové se v roce 2005 zabýval český úřad Veřejného ochránce práv, který na základě svého šetření odškodnění doporučil a zároveň vyzval další oběti, aby o sobě daly vědět. Ozvalo se jich tehdy devadesát. Jeho zpráva sice na moment zčeřila mediální hladinu, v praxi však trvalo několik let, než vláda a parlament podnikly konkrétní kroky.
Lidskoprávní pozorovatelé opakovaně zprávu ombudsmana z roku 2005 využili k apelům směrem k mezinárodní lidskoprávní obci, aby ve věci odškodnění vyzvala Českou republiku k rychlému zahájení příslušných právních kroků. Ačkoli se tyto a podobné výzvy opakovaně objevují už 15 let, žádný užitek, pokud jde o zavedení postupu na odškodnění obětí, však dosud nepřinesly.
Od konce 60. let minulého století docházelo, minimálně až do roku 2007 v někdejším Československu (a později i České republice a Slovensku) ke sterilizacím žen proti jejich vůli – aniž by k tomu poskytly informovaný souhlas.