Druhý srpen: Památný den romského holocaustu
Romové z celé Evropy si 2.srpna připomínají Památný den romského holocaustu. V polské Osvětmi a v bývalém nacistickém koncentračním a vyhlazovacím táboře Osvětim-Březinka připadá na tento den letošního roku již 69. výročí likvidace takzvaného cikánského rodinného tábora.
Během noci z 2. na 3. srpna 1944 zde bylo v plynových komorách zavražděno 2.898 mužů, žen a dětí Sintů (německých Romů) a Romů.
Další evropští Romové byli zavražděni v koncentračních táborech především v Chełmnu, Treblince, Majdanku, Sobibóru a Bełżcu. Také byli postříleni a zahrabáni v masových hrobech odkrytých často až dlouho po válce většinou v oblastech východní Evropy.
Osvětim II – Birkenau (Březinka) se stal největším koncentračním táborem také pro evropské Romy. Na základě Himmlerova příkazu z 29. ledna 1943 bylo do Osvětimi deportováno zhruba 20 tisíc Romů ze Slovenska, Čech a Moravy, Nizozemska, Belgie, severní Francie, Polska a států tehdejšího Sovětského svazu. Většina z nich zde zahynula v plynových komorách.
Vyhlazovací politika nacistického Německa vedla podle odhadů ke smrti 0,5 miliónu Romů a Sintů z celé Evropy. Některé odhady uvádějí až 800 tisíc obětí, což činí asi čtvrtinu až polovinu romské předválečné populace.