Lokality bez dávek na bydlení: Vláda nakonec nepodpoří skupinu senátorů, kteří protestují u Ústavního soudu
Vláda nevstoupí do řízení Ústavního soudu k návrhu části senátorů na zrušení ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, které upravuje doplatky na bydlení v oblastech se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů. O postoji kabinetu informoval ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO). Sporné ustanovení zákona o pomoci v hmotné nouzi, které napadla skupina 17 senátorů, umožňuje od loňského června obcím iniciovat vyhlášení oblastí se zvýšeným výskytem sociálně nežádoucích jevů, kde pak obyvatelům nevzniká nárok na doplatek na bydlení.
Změna, která se do vládní novely dostala pozměňovacím návrhem poslance Vladislava Vilímce (ODS), popírá podle senátorů zásady z Listiny základních práv a svobod – konkrétně princip obecné rovnosti či princip zákazu diskriminace. V ustanovení spatřují také bezdůvodný zásah do svobody pohybu a pobytu. Ministryně práce Jaroslava Němcová (ANO) doporučila, aby vláda do řízení u Ústavního soudu vstoupila a aby návrh senátorů podpořila. Nakonec se kabinet vyslovil proti.
Omezení dávek na bydlení do takzvaných oblastí s nežádoucími jevy kritizovaly organizace na pomoc lidem v nouzi jako například Charita ČR. S opatřením nesouhlasí ani rada vlády pro záležitosti romské menšiny. Začátkem listopadu 2017 vyzvala ministerstvo práce, aby se zasadilo o vypuštění paragrafů s tímto pravidlem ze zákona o hmotné nouzi a “zajistilo dodržování práv občanů a dalších zásad právního státu”. Také podle rady změna nepřispěje ke zmírnění chudoby a negativních sociálních jevů, ale naopak je ještě prohloubí. Lidé se přesouvají do míst, kde pomoc získají.