Dezinformace o viru se podle analýzy šířily nejprve z ruského serveru
První dezinformace na téma nového typu koronaviru se objevily na internetu 20. ledna, kdy ruský server spravovaný tamním ministerstvem obrany ve svém textu obvinil Spojené státy, že virus vyvinuly jako biologickou zbraň. Vyplynulo to z výzkumu společnosti Semantic Visions, která se zaměřuje na sémantickou analýzu informací na webu. Spolek Nelež, který si klade za cíl omezit šíření dezinformací v ČR, v té souvislosti sdělil, že Rusko využívá situaci kolem viru k rozšiřování dezinformací s cílem poškodit důvěru obyvatelstva vůči demokratickým institucím, i mezi sebou navzájem.
V České republice se dezinformacím kolem koronaviru věnuje mimo jiné Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám ministerstva vnitra, které se problematikou tzv. fake news zabývá dlouhodobě. Součinnost v tomto ohledu centrum poskytuje ministerstvu zdravotnictví, sdělil Jiří Korbel z tiskového odboru vnitra. “Resort zdravotnictví informace vyhodnocuje a v případě potřeby je zveřejňuje na svých stránkách v sekci mýty a fakta,” uvedl Korbel.
Dezinformacemi kolem koronaviru se má zabývat také Centrální řídicí tým COVID-19, do jehož čela kabinet v pondělí jmenoval náměstka ministra zdravotnictví Romana Prymulu. Tým o třech desítkách lidí má mimo jiné zpracovávat analýzy dalšího vývoje, vyhodnocovat přijatá opatření, připravovat mediální výstupy, analyzovat média, sledovat nálady obyvatelstva nebo monitorovat dezinformační kampaně a zprávy.
Podle analýzy Semantic Visions se krátce po ruské dezinformaci objevila na amerických serverech zpráva o tom, že virus unikl z vládní laboratoře v čínském Wu-chanu, který byl prvním ohniskem nákazy. “Narativ, že virus je umělou biologickou zbraní vytvořenou proti Číně americkou vládou, později převzala a rozšířila čínská vládní propaganda,” stojí v analýze. Čína podle ní informaci využívala k odvádění pozornosti veřejnosti v počátcích krize.
Na české dezinformační weby se podle analýzy informace o čínském i americkém původu viru dostaly v prvním únorovém týdnu. České servery začaly citovat stejné “experty”, s jejichž jmény operovaly ruské a americké weby. Vedle tvrzení, že virus je americkou zbraní či produktem čínské laboratoře, se v Česku objevily další verze příběhu, které kopírovaly proruské, protiunijní a protiamerické zaměření serverů. Právě kvůli tomu také později převládla v českém prostředí verze o americkém původu viru.
“Dezinformační weby také obviňovaly česká veřejnoprávní média, že záměrně zveličují hrozbu viru s cílem útočit na Čínu a odvést pozornost od blížící se nové migrační krize,” stojí v analýze. V březnu se pak začaly objevovat texty líčící Čínu jako zemi, která svou humanitární činností zachraňuje evropské země.
Firma Semantic Visions Františka Vrabela vyvinula systém, který analyzuje informace z volně dostupných zdrojů na internetu. Neustále prochází obsah webu a vyhledává nové zdroje v podobě zpravodajských článků či blogů. Pak je podrobí detailní sémantické analýze, jejímž cílem je automatické pochopení obsahu článků.
Analýza firmy je jedním ze zdrojů, ze kterých spolek Nelež vytvořil seznam dezinformačních webů v ČR. V únoru pak vybídl firmy, aby svou inzercí nepomáhaly financovat chod těchto serverů. Společnostem nabízí, že bezplatně zařídí, aby se jejich reklamy na webech manipulujících s fakty neobjevovaly.