Další kandidát na zmocněnce vlády pro romské záležitosti: Asociace romských občanských iniciativ navrhuje Ivana Veselého
Asociace romských občanských iniciativ a některé další neziskové organizace navrhují, aby se zmocněncem vlády pro romské záležitosti stal Ivan Veselý. Již dříve na tento post navrhla Rada vlády pro záležitosti romské menšiny a další neziskové organizace sdružené kolem organizace Romanonet Jana Husáka. Nový post má být zřízen podle Strategie romské rovnosti, začlenění a participace (Strategie romské integrace) 2021–2030 v roce 2022.
“Minulý týden se v Praze sešli členové Asociace romských občanských iniciativ, Rom-Praha, z.s., Demokratická aliance Romů ČR z.s., Sdružení Romů Severní Moravy z.s. a další významné neziskové organizace. Cílem setkání byla diskuse k naplňování vládní strategie (Strategie romské integrace 2021-2030). Z diskuse ke strategií byl přijat návrh na nominaci Ivana Veselého na post vládního zmocněnce pro romské záležitosti,” informovala zpravodajský server Romea.cz Juliana Kousalová z organizace RomPraha.
Jak již dříve informoval server Romea.cz zmocněncem by se podle Rada vlády pro záležitosti romské menšiny měl stát Jan Husák, bývalý místopředseda „romské Rady“. S touto nominací kromě neziskových organizací souhlasí i současná zmocněnkyně vlády pro lidská práva Helena Válková.
O tom, kdo se novým zmocněncem pro romské záležitosti stane a jaká bude jeho agenda bude rozhodovat premiér Petr Fiala a jeho nová vláda.
Ivan Veselý se narodil v roce 1965 a v letech 1983 – 1988 působil jako voják z povolání. V roce 1993 pak byl krátce tiskovým a analytickým pracovníkem Romské občanské iniciativy. S bývalou manželkou Klárou Samkovou založil v roce 1994 občanské sdružení Dženo. Působil také jako místopředseda Rady vlády pro záležitosti romské komunity (2008 – 2010), byl členem správní rady Open Society Fund Praha (1998 – 2005), předsedal redakční radě měsíčníku Amaro gendalos / Naše zrcadlo (1997 – 2002) a v České televizi se podílel na produkci magazínu Romale (1991 – 1999). V letech 2002 – 2011 provozoval internetové rádio Rota, které vysílalo v romštině, češtině a angličtině.
V roce 1998 se vrátil na Slovensko, kde založil občanské sdružení Dženo – Spiš, které působilo v romských osadách východního Slovenska, zejména ve Smižanech a Rudňanech. Kromě toho byl v letech 2012-2013 analytikem českého Ministerstva práce a sociálních věcí a v letech 2014-2015 působil jako poradce pro extremismus a terorismus Ministra vnitra ČR. Pracoval v řade misí Organizace pro bezpečnost a spolupráce v Evropě-OBSE.