Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Členové "romské" rady vlády: Řešením situace v Agentuře je odchod nespokojených zaměstnanců

11. května 2015
Čtení na 4 minuty
Zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, 23.10.2014 (FOTO: František Bikár)

Někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny dnes vydali prohlášení k situaci v Agentuře pro sociální začleňování. „Situace zřejmě nemá jediné smysluplné řešení než odchod nespokojených zaměstnanců. Plně si uvědomujeme, že situace není snadná a že stávající zaměstnanci jsou nositeli zkušeností a dobrých praxí v oblasti sociálního začleňování. Razantně se musíme ohradit vůči výrokům pana Šimáčka a dalších zaměstnanců v médiích či na sociálních sítích, které naznačují, že občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny stojí za odvoláním pana Šimáčka a snaží se destabilizovat Agenturu. Tyto výroky jsou lživé a účelové. Agresivní a demagogická mediální kampaň, kterou Agentura vede, poškozuje dobré jméno Agentury a všech aktérů, kteří se podílejí na sociálním začleňování,“ píše se v něm.

Server Romea.cz přináší prohlášení v plném znění:

Dne 7. 5. 2015 proběhlo již poněkolikáté jednání ve věci dalšího fungování Agentury pro sociální začleňování (dále jen „Agentura“) a Odboru pro sociální začleňování Úřadu vlády ČR, který tento projekt řídí. Na tříhodinovém jednání se poměrně otevřeně diskutovala aktuální situace Agentury za přítomnosti dočasně pověřené vedoucí, ale také se zástupci Rady vlády pro záležitosti romské menšiny, zástupců některých resortů, Monitorovacího výboru a pana ministra pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu.

Před uskutečněním tohoto jednání se pan ministr s paní náměstkyní sešel se zaměstnanci Agentury již několikrát, i když sami zaměstnanci Agentury tvrdí, že s nimi jednáno není. Je nutno poznamenat, že jednání byla vždy několikahodinová. Mimo to zástupci Agentury byli vždy přítomni všech jednání, která směřovala k vyřešení aktuální situace.

V úvodu jednání náměstkyně ministra seznámila přítomné se současnou situací a s požadavky, které zaměstnanci Agentury předkládají panu ministrovi a jeho týmu. Na dva ze tří požadavků dostali zaměstnanci jasnou pozitivní odpověď. Konkrétně na požadavek transparentnosti a kontinuity. To však zaměstnanci Agentury vůbec nereflektují. Negativní odpověď dostali zaměstnanci na třetí požadavek – autonomii. Ne snad, že by pan ministr nechtěl, ale nedovoluje to, podle jeho slov, současná úprava zákona a politická vůle zřizovat nový úřad. I kdyby se to panu ministrovi povedlo, úřad by mohl vzniknou nejdříve za rok. Agenturu nelze zřídit ani jako příspěvkovou organizaci, protože by nebylo možné na ni získat peníze z EU. Pan ministr i paní náměstkyně řekli zaměstnancům, že k 1.7.2015 nehodlají přikročit k reorganizačním změnám, jak bylo v médiích někdy spekulováno. Pokud by k nějakým změnám mělo dojít, přislíbil, že se zaměstnanci bude o změnách diskutovat.

Bohužel ale ani tyto odpovědi nebyly pro zaměstnance Agentury dostačující k tomu, aby avizovanou stávku odvolali. Zaměstnanci Agentury se nesnaží žádným způsobem o konstruktivní dialog, který by vedl ke skutečnému řešení situace. Těžko lze hodnotit stávající situaci jako snahu o nalezení dohody. Současné požadavky Agentury jsou nereálné a neakceptovatelné.

Monitorovací výbor nabídl zaměstnancům Agentury vytvoření pracovní skupiny, která by byla odborným prostorem pro diskusi za účasti zástupců Agentury a Monitorovacího výboru. Zároveň požádal odborovou organizaci, aby stávku odložila, aby stále existoval prostor pro konstruktivní vyjednávání. V podobném duchu probíhalo také jednání minulý týden se zástupci členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny jsou však nuceni po této intenzivní debatě konstatovat, že zřejmě situace nemá jediné smysluplné řešení než odchod nespokojených zaměstnanců. Plně si uvědomujeme, že situace není snadná a že stávající zaměstnanci jsou nositeli zkušeností a dobrých praxí v oblasti sociálního začleňování. Razantně se musíme ohradit vůči výrokům pana Šimáčka a dalších zaměstnanců v médiích či na sociálních sítích, které naznačují, že občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny stojí za odvoláním pana Šimáčka a snaží se destabilizovat Agenturu. Tyto výroky jsou lživé a účelové. Agresivní a demagogická mediální kampaň, kterou Agentura vede, poškozuje dobré jméno Agentury a všech aktérů, kteří se podílejí na sociálním začleňování. Mimoděk tím situaci destabilizují zejména oni. Mimo to zaměstnanci Agentury porušují kodex zaměstnanců Úřadu vlády ČR, který je pro všechny zaměstnance Úřadu vlády ČR závazný. Domníváme se, že výběrové řízení je dostatečnou zárukou, stejně jako před šesti lety, pro výběr kvalitního ředitele. Jeho zpochybňování spíše vytváří dojem, že zaměstnanci Agentury chtějí vyvolat nátlak, aby schopní kandidáti měli obavy se přihlásit.

Respektujeme rozhodnutí pana ministra ve věci odvolání pana Šimáčka z postu ředitele Odboru pro sociální začleňování, i když ne všichni s tímto rozhodnutím souhlasíme. Vypracování projektových záměrů bylo zadáno již v únoru tohoto roku, a odbor vedený panem Šimáčkem je doposud v ucelené podobě nepředložil, i přes opakovanou výzvu. S řídícími orgány je aktivně komunikováno a určitě není na místě hovořit o ztrátě důvěry. Na kontinuitě práce v lokalitách se současný tým pracovníků odboru aktivně podílí, odvolání ředitele by na jejich činnosti v terénu nemělo nic změnit. Pouze z tohoto krátkého výčtu je zřejmé, že pan ministr ani jeho náměstkyně rozhodně základní krizové body neopomíjejí a snaží se je aktivně řešit.

Strategie romské integrace do roku 2020 je platný strategický dokument, který je pro všechny státní úředníky závazný, pokud se integrací Romů zabývají. Pokud se s takovou koncepcí vize zaměstnanci Agentury, kteří se mimo jiné na jeho vytvoření také podíleli ztotožnit nemohou, pak mají skutečně jedinou možnost, a to je zcela odejít ze státní správy. Na straně druhé, není vyvíjen žádný tlak občanskými členy RVZRM prostřednictvím předsedy Rady, aby svůj koncept práce zaměstnanci Agentury měnili.

Bc. Emil Horvát

Mgr. Dis. David Beňák

Bc. Lenka Balogová

PhDr. Jana Horváthová

Mgr. Jan Kudry, Ph.D

Ing. Karel Holomek

Miroslav Zima

Ján Balog

František Bikár

Čeněk Růžička

Mgr. Lucie Fuková 

Martina Horváthová 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon