Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

ROMEA TV

VIDEOZÁZNAM: Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku. Rozhodnutí dnes potvrdil po jednání vlády ministr pro lidská práva

Je to potvrzeno – Česko odkoupí vepřín v Letech na Písecku, který stojí na místě bývalého protektorátního koncentračního tábora pro Romy. Vláda dnes tento krok schválila a podle ministra pro lidská práva Jana Chvojky jde o historický okamžik. Stát dosud nezveřejnil částku, na níž se domluvil se současným vlastníkem vepřína, společností AGPI, která přijala nabídku kabinetu před dvěma týdny.

“Jsem rád, že jsem mohl spolupracovat na tomto podle mého názoru historickém rozhodnutí,” uvedl po skončení jednání vlády ministr pro lidská práva Jan Chvojka.

Stát dosud nezveřejnil částku, na níž se domluvil se současným vlastníkem vepřína, společností AGPI, která přijala nabídku kabinetu před dvěma týdny. Místopředseda představenstva společnosti AGPI Jan Čech dnes ČTK sdělil, že zatím neví, za kolik vláda vepřín odkoupí, a proto nebude cenu komentovat.

Ministr kultury Daniel Herman na tiskové konferenci řekl, že akcionáři potvrdili, že nabízená cena je pro ně přijatelná. “S ohledem na obchodní zájmy partnerů v tuto chvíli cena zveřejněna být nemůže. Ale po jednání s partnery, nejpozději po uzavření kupní smlouvy, zveřejněna bude. Cena je neměnná a akcionáři nám odsouhlasili, že tato cena je pro ně přijatelná. Je to otázka veřejného zájmu, je to velký krok dopředu,” uvedl ministr kultury.

“Kupní smlouva by měla být podepsána v nejbližší době. Předpokládám během příštího měsíce, na začátku školního roku. V tuto chvíli není přesné datum, ale je to otázka příštích týdnů,” upřesnil nejbližší vývoj ministr kultury Daniel Herman.

Dvacet let nedůstojné ostudy

“Je to věc, která přes dvacet let zatěžovala veřejnou diskuzi. Byla to velká ostuda, že se ta věc nevyřešila za dvacet let. Byli jsme pod palbou kritiky různých mezinárodních organizací – OECD, Rady Evropy a dalších. Není důstojné, aby na místě, kde zemřelo několik set obyvatel a z toho dvě třetiny děti a kojenci, stál prasečák,” shrnul ministr pro lidská práva Chvojka.

O odkupu a zbourání vepřína diskutovalo už několik vlád, cena ale nikdy nepadla. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce. Společnost AGPI původně upřednostňovala výměnu za vepřín na jiném místě, teď ale souhlasila s finanční kompenzací.

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) už dřív řekl, že jeho kabinet by chtěl jednání dotáhnout do konce. “Jsem velice rád, že vláda mohla rozhodnout, oběti nacistické perzekuce a holokaustu si zaslouží naši úctu,” uvedl dnes. Rozhodnutí považuje za důležité ze symbolického hlediska, kabinet podle něj také odstranil ostudu, která zatěžovala zemi dvě desítky let. Herman krok přirovnal k odvalení velkého balvanu a očištění.

“Je to dobře, že po 20 letech bylo možno dokončit záležitost, která je velice citlivá. A jsme rádi, že budou ukončeny všechny diskuse a různé spory, připomínky a demonstrace, které se k tomu problému vážou a že vláda bude moci tak, jak si plánuje, udělat na místě vhodný památník nebo připomenutí problémů a mrtvých, kteří zde zemřeli za druhé světové války,” řekl ČTK Čech. Společnost podle něj prodá vládě pouze areál, zvířata a zaměstnance si ponechává.

Podle odhadů by cena mohla činit několik stovek milionů korun. V červnu 1998 tehdejší ministr Vladimír Mlynář Zemským novinám v rozhovoru řekl, že soudní odhad ceny vepřína činil v té době 50 milionů korun a tržní odhad podle majitelů 140 milionů, vlastníci ale požadovali 300 milionů korun. Prezident Miloš Zeman před pár týdny uvedl, že ještě jako premiér farmu odmítl zrušit, protože by to daňové poplatníky tehdy stálo asi 400 milionů.

Tábor v Letech otevřely v srpnu 1940 protektorátní úřady jako kárný pracovní. Byl pro muže, kteří nemohli prokázat zdroj obživy. Měli v něm končit i kočovníci. Stejné zařízení bylo v Hodoníně u Kunštátu. V lednu 1942 se oba tábory změnily na sběrné, v srpnu byly v obou místech zřízeny cikánské tábory. Od té doby do května 1943 letským táborem prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes 500 skončilo v Osvětimi. Z koncentračních táborů se po válce vrátilo méně než 600 romských vězňů. Podle odhadů nacisté vyvraždili 90 procent českých Romů.

Areál v Letech se stavěl za komunismu od roku 1972. V první etapě vzniklo deset hal, v druhé tři haly. V letech 2013 až 2015 dala firma do poloviny hal nové technologie. Areál je na ploše o rozloze 7,1 hektaru, kde je ve 13 halách 13.000 prasat. Česko za vepřín na pietním místě sklízí léta kritiku domácích organizací i mezinárodních institucí. K odstranění farmy vyzval i Evropský parlament.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon