Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Česká televize odvysílala reportáž o Romech z Rotavy. Zlepšení místních poměrů přičítá vlivu Letničního hnutí.

27. dubna 2016
Čtení na 2 minuty
Foto: printscreen Reportéři ČT

Česká televize odvysílala před časem další díl z cyklu Reportéři ČT. Jeho součástí byla i reportáž nazvaná "Zázrak v Rotavě".

Autor reportáže David Vondráček navštívil třítisícové město Rotava na Karlovarsku, kde došlo během posledních let ke značnému snížení kriminality mezi místními Romy.

Místní starostka Iva Kalátová to spolu s dalšími přičítá vzniku Křesťanského sdružení Sintů a Romů, respektive silnému osobnímu příběhu kdysi nechvalně proslulého Michala Kaly, který před lety po neúspěšném pokusu o sebevraždu našel podle svých slov cestu k Bohu, a svým příkladem strhl i ostatní.

Michal Kala je dnes jedním z nejbližších spolupracovníků starostky a také mluvčím Hnutí, které se hlásí k pentekostalismu (jinak též Letničnímu hnutí) – jednomu z náboženských směrů odštěpených od evangelikánského křesťanstství.

"Je tam velký důraz na emoce, na takovou hodně živou bohoslužbu, tančení s rukama nahoře, živé písně i prvky populární kultury," popisuje některé z charakteristik hnutí religionista Zdeněk Vojtíšek.

Starostka Kalátová se k existenci Hnutí vyjádřila v reportáži následovně: "Mají tam možnost využít volného času. Jestli je pravdou, že kdo si hraje, nezlobí, tak pro mě je třeba zpětná vazba, že v Rotavě klesla kriminalita. Na tom má zásluhu určitě město, řešení prevence kriminality, asistenti, zaměstnávání na veřejně prospěšné práce, a zároveň si myslím, že i toto křesťanské sdružení."

Pan Kala, který v reportáži okomentoval i svou kriminální a drogovou minulost, dokázal podle starostky během krátké doby docílit mimo jiné toho, že kdysi problémová část města dosáhla ekonomické stability.

"Dluhy v Rotavě jsou kapitola sama pro sebe," komentovala situaci ve městě starostka Kalátová. "Převážná část dluhů je někde okolo dvaceti tisíc. Pokud si teď vzpomenu, vybrali jsme na dluzích dvě stě padesát tisíc. Když jsem se podívala, kdo podepsal splátkový kalendář a kdo splácí, tak je s podivem, že z minority je tam zastoupeno víc občanů než z majority."

"Myslím si, že tam hraje roli i sociální rozměr, přijetí komunitou, teplé, vřelé společenství sboru. A že tam hlavně hraje roli možnost nového začátku, vyjít ven z těch stereotypů, ve kterých ti lidé dosud žili," doplnil reportáž úvahou o dalších možných příčinách proměny místních poměrů religionista Vojtíšek.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon