Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Část Romů z vládní rady protestuje proti zákonu o exekuci sociálních dávek

13. července 2021
Čtení na 2 minuty
Úřad vlády ČR (FOTO: Zdeněk Ryšavý)
Úřad vlády ČR (FOTO: Zdeněk Ryšavý)

Část občanských členů Rady vlády pro záležitosti romské menšiny nesouhlasí s návrhem ODS na exekuci sociálních dávek, konkrétně doplatku na bydlení a příspěvku na živobytí, pro nejchudší ve prospěch obcí. "Odejmutí či snížení této dávky, připraví mnoho rodin o bydlení a nebudou zajištěny jejich základní životní potřeby, pokud budou rodiny v hmotné nouzi kráceny už o tak nízký příjem," uvedli někteří občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny v prohlášení zaslaném zpravodajskému serveru Romea.cz. Prohlášení zveřejňuje Romea.cz v plném znění.

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny k návrhu zákona o pomoci v hmotné nouzi

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny zásadně nesouhlasí s návrhem poslanců Jana Bauera, Petra Fialy, Zbyňka Stanjury, Jany Černochové a dalších poslanců, kterým se příjemcům dávek snižuje doplatek na bydlení a příspěvek na živobytí, a to po dobu, dokud všechny pokuty za vybrané přestupky, vymezené ve změně zákona, nebudou uhrazeny. 

Svým nesouhlasem nechceme snižovat smysl sankcí za přestupky, pokud splňují preventivní i represivní funkce. Nicméně za současného stavu, kdy není dostatečně a adekvátně řešena situace nejchudších osob, je zvolené řešení vymáhání dluhů pro mnohé příjemce zcela likvidační, především v případech, kdy jsou Úřady práce nabádány k odejmutí dávky určené na bydlení.

Odejmutí či snížení této dávky, připraví mnoho rodin o bydlení a nebudou zajištěny jejich základní životní potřeby, pokud budou rodiny v hmotné nouzi kráceny už o tak nízký příjem.  

Občanští členové Rady vlády pro záležitosti romské menšiny si jsou vědomi, že zejména z důvodu útoků na osoby pobírající sociální dávky došlo a dochází ve společnosti k posunům ve vnímání smyslu a cílů sociální pomoci. Zákon ovšem nelze v právním státu chápat jako pouhý nosič nejrůznějších změn, který sklouzává na úroveň vzbuzující dojem oprávněnosti k tvrdším postupům uplatňovaným vůči občanům pobírajícím sociální dávky.

V souvislosti s tendenční a účelovou snahou některých poslanců je nutné připomenout, že návrhem zákona bude podstatně ztížena například šance těchto lidí udržet si bydlení, což je možná snahou některých předkladatelů, z nichž někteří přispěli k tomuto stavu dřívějším přijetím pozměňujícího návrhu zákona umožňujícím stanovení tzv. bezdoplatkových zón. 

Zneužití zákona o pomoci v hmotné nouzi ve prospěch na oko vypadající spravedlnosti se nemůže stát odůvodněním k upevnění pozic politiků rozhodnutími, které zasáhnou podstatným a likvidačním způsobem do postavení těch nejchudších a nejzranitelnějších skupin obyvatelstva.

Proto navrhujeme účinná systémová řešení, která jsou obsažena ve Strategii rovnosti, začlenění a participace Romů na roky 2021 až 2027, kterou vláda v čele s premiérem ČR na svém zasedání dne 10. května 2021 schválila a která povedou ke skutečnému zkvalitnění sociální politiky státu tak, že se míra chudoby nebude dále prohlubovat, což návrh novely zákona o hmotné nouzi nesplňuje.  

  • Jan Husák
  • Alena Drbohlavová Gronzíková
  • Iveta Thesauerová
  • Tomáš Ščuka
  • Alica Sigmund Heráková
  • Zdeněk Guži
  • Josef Stojka
  • Čeněk Růžička
  • Gwendolyn Albert
Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon