ZÁZNAM: "Leperiben: My nezapomínáme." V Praze proběhal vzpomínka na oběti romského holokaustu. Četla se i jejich jména
O romském holokaustu se velmi často mluví jako o zapomenutém nebo utajeném. Příběhy romských obětí nebyly dlouhou dobu vůbec známé. I proto se dnes na pražském náměstí uskutečnil komponovaný pietní večer Leperiben: My nezapomínáme. Organizátoři během komponovaného večera připomněli tragickou událost, ke které došlo v noci 2. na 3. srpna roku 1944. Nacisté tehdy zavraždili poslední vězně z takzvaného cikánského rodinného tábora v Osvětimi-Březince. V plynových komorách vyhasl život téměř 4200 Romů a Sintů ze čtrnácti zemí světa. Mezi zavražděními vězni byli především starci, nemocní, ženy a děti.
„Utrpení romského národa za nacismu je majoritě stále takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holokaustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace,“ uvedl ředitel pořádajícího spolku Ara Art David Tišer.
Během pietního večera, který první romská internetová televize ROMEA TV vysílala v přímém přenosu, zazněly písně, které tehdy zněly i v koncentračních táborech a také scénické vyprávění příběhu pamětníka hrůz 2. světové války Dezidera Daduče z Pozdišovec, který je jednou z osmi výpovědí z knihy (Ne)bolí.
Silný příběh, který vypráví o životě v romské osadě před válkou, během války a těsně po ní, ztvárnil herec František Kudry za doprovodu primáše a houslového virtuóza Viliama Didiáše a zpěvaček Sáry Kaliášové, Márie Bikárové a Eriky Novákové.
Osobnosti veřejného života pak uctili památku romských obětí symbolickým čtením jmen z knihy mrtvých.
"Dokud si pamatujete jméno, tak ten člověk stále existuje, stále žije, pokud je na něj vzpomínáno. Je velmi důležité na to vzpomínat a připomínat si to, aby se nic podobného už neopakovala," řekla v rozhovoru pro ROMEA TV herečka Anna Polívková, která byla jednou z osobností, která četla jména zavražděných Romů a Romek.
Další jména pak přečetla například poslankyně za ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová, ústecký místostarosta a laureát ceny Františka Kriegla Karel Karika, členka zastupitelstva města Chomutov, předsedkyně Výboru pro národnostní menšiny a Sociální komise Renáta Adamová, sociální pracovnice MČ Praha 14 Dana Hrušková, nezávislý konzultant nadace Bader Philanthropies Yechiel Bar-Chaim, tajemník federace židovských obcí České republiky Tomáš Kraus a další.