ZÁZNAM: Politici nás musí brát za rovnocenné partnery, zaznělo na demonstraci Romů v Bruselu
Sedm desítek zástupců Romů z Česka, Slovenska, Maďarska, Británie, Francie, Belgie a jiných zemí dnes dopoledne v Bruselu společně demonstrovalo před Evropským parlamentem. ROMEA TV odvysílala živé vstupy z demonstrace.
“V našich zemích – v Čechách, na Slovensku, ve Španělsku, v Portugalsku, Polsku, v Rumunsku, v Bulharsku – nás vlády nechtějí poslouchat. A protože jsme také občané EU, rozhodli jsme se demonstrovat za naše práva zde. V Evropě žijeme přes 900 let a jsme její součástí,” vysvětlil důvody dnešní akce organizátor Štefan Pongo.
Protestujícím vadí, že evropské peníze posílané do jednotlivých států na boj s chudobou se ztrácí v soukromých kapsách a situace desetitisíců Romů žijících v bídě se nijak nemění. Dále poukazují na rostoucí radikalizaci společnosti a varují před rasovou nenávistí, které bylo jejich etnikum v minulosti mnohokrát vystaveno. Navrhují zřízení Romského kongresu, do nějž by byli voleni romští zástupci a zástupkyně ze všech zemí Evropské unie.
V úvodu k přítomným demonstrantům promluvil český europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL).
“Je to boj s chudobou, obrovská nezaměstnanost a popřípadě v některých zemích i lidská práva tak, aby i přístup členských států se změnil,” řekl Zdechovský. Na místě je podle něj tvrdší postup vůči zemím, které například Romům neumožňují vzdělávání nebo udržují existenci romských ghett.
“Evropský parlament se poměrně dost o změny snaží,” myslí si Zdechovský, kteří připomněl například pravidelnou organizaci Romských týdnů v EP.
“Je potřeba dávat neustále pozitivní příklady a upozorňovat na to, že situace Romů v Evropě není nikterak dobrá. Řada Romů žije na hranici chudoby, nemá odpovídající vzdělání a řada Romů žije způsobem, který v 21. století není akceptovatelný. Je potřeba, abyste se pravidelně, nejen dnes ale i do budoucna, i ve větším počtu shromažďobali a připomínali, že Romové byli první, kdo byl nacisty vyhlazován, kdo byl umístěn do koncentračních táborů,” uvedl na demonstraci Tomáš Zdechovský a připomněl i dopad asimilačních snah během komunismu.
Zdechovský následně od přítomných převzal v obálce Chartu romského lidu. Společně s německým europoslancem Romeem Franzem, který má romské kořeny, ji pak otevřeli.
Romeo Franz k přítomným následně promluvil romsky. “Romové nejsou problém, Sinti nejsou problém. Problém je rasismus. Na nás je, abychom pracovali s majoritou. Anticikanismus je důvod, proč Romové žijí v chudobě, a politici musí vidět, že nás musí brát jako rovnocenné partnery. Už nechceme být oběti, chceme rovnocenou participaci na inkluzivních strategiích pro naše lidi,” prohlásil europoslanec Franz.
Přibývá vyloučených lokalit, upozornili řečníci
Během demonstrace promluvil také ředitel organizace Khamoro působící na Sokolovsku Emil Voráč. Ten ve své řeči upozornil na zneužívání dotací na projekty zaměřené na pomoc sociálně slabým lidem a rodinám. “Nepřišli jsme sem, protože bychom chtěli něco navíc. Nepřišli jsme sem, protože bychom chtěli najaké preference. Přišli jsme sem, protože chceme spravedlnost. Chceme, aby demokracie dávala prostor každému. Romové jsou z ní vyjmutí a žijeme třicet let v demokracii. Vynaložilo se spoustu miliard na integraci romských komunit. Za těch třicet let přibylo vyloučených oblastí o 550 procent za prostředky těchto dotačních titulů. To je problém,” uvedl v Bruselu Emil Voráč.
Dalším, kdo vystoupil, byl romský aktivista Jozef Miker. Upozornil na skutečnost, že i mezi Romy jsou lidé, kteří se podílejí na obchodu s chudobou. Zároveň vyzdvihl úlohu mladých Romů a Romek, kteří studují. “Mladým a vzdělaným Romům patří svět. A my starší jsme tady od toho, abychom tyto mladé podporovali. Oni stojí za námi, aby se nejednalo o Romech bez Romů. Musíme mít svoje zastoupení, pokud se o nás jedná,” řekl během demonstrace Jozef Miker.
“Musíme pracovat tak, aby nás naše děti neproklely, co jsme jim připravily za život, a aby se naši rodiče v hrobě neobraceli. Aby se nikdy neopakovala historie, aby se nikdy nestavěly pracovní a koncentrační tábory pro lidi jiné barvy pleti, jiného vyzbání nebo sexuální orientace,” vyzval na konci své řeči Miker.