Brněnský biskup Cikrle poobědval s romskými rodinami
Brněnský biskup Vojtěch Cikrle včera poobědval s romskými rodinami, o něž se stará církevní komunita Sant Egidio. Setkali se v restauraci Živá voda pod Petrovem. Smyslem setkání bylo společně oslavit Vánoce a budovat vztahy mezi Romy a neromskou společností.
Brněnský biskup se podobných setkání účastní více než deset let. Setkává se se starými a nemocnými lidmi nebo s lidmi bez domova. Mezi Romy zavítal podruhé.
“Letošní Hod Boží vánoční jsem prožil s romskou komunitou. Chtěl bych nejen je, ale každého, kdo nemá domov, kdo je sám a cítí se zapomenut a opuštěn, povzbudit a potěšit. A ujistit ho, že je milován, že ho má Bůh rád a že se o něho stará třeba i prostřednictvím lidí, kteří jsou napojeni na komunitu Sant Egidio, kteří v něm skrze víru v Ježíše Krista vidí svého bratra, svou sestru a kteří jím nepohrdají,” uvedl Cikrle.
Podle Ivety Jalové, členky komunity Sant Egidio, bylo setkání především o budování vztahu mezi romskou a neromskou komunitou. Romové podle ní cítí, že nejsou přijati většinovou společností, cítí se vyloučení.
Setkání se zúčastnilo 50 romských dětí a deseti dospělých. K obědu byl hovězí vývar, jako hlavní jídlo přírodní kuřecí řízek a hranolky.
Církevní představitelé se setkávají s lidmi na okraji společnosti už tradičně. Dnes pomocný brněnský biskup Pavel Konzbul na stejném místě a pak i na faře u sv. Jakuba poobědvá s lidmi bez domova a se starými lidmi z Domu pokojného stáří na Kamenné ulici v Brně.
Komunita Sant’Egidio vznikla v Římě v roce 1968 z iniciativy tenkrát méně než dvacetiletého Andrey Riccardiho. Začal tak, že shromáždil skupinu gymnazistů, jako byl on sám, aby společně naslouchali evangeliu a žili podle něj. První křesťanská komunita Skutků apoštolských a František z Assisi byly prvními vztažnými body Komunity. Je to „veřejné sdružení laiků v církvi“, hnutí s více než 50000 členy, kteří se v Římě, v Itálii a ve více než 70 zemích světa na různých kontinentech zasazují o předávání evangelia a působí v dobročinné službě. Různé Komunity po celém světě jsou navzájem spojeny základy, které charakterizují cestu Sant’Egidia (předávání evangelia, solidarita s chudými, ekumenismus, dialog a spolupráce mezi náboženstvími).