Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Autor rasistického komentáře o prvňáčcích z Teplic půjde znovu k soudu. Zprošťující rozsudek je zrušený

04. září 2019
Čtení na 1 minutu
Původní fotografie této třídy prvního stupně v Plynárenské škole v Teplicích v České republice vyvolala v roce 2017 vlnu rasismu online. Slovo v azbuce překrývající se s obrázkem je „Neklan“, odkaz na facebookovou stránku pojmenovanou podle mytického Český princ a představující nacionalistický obsah, ze kterého byla fotografie sdílena (od té doby byla smazána). Zpravodajský server Romea.cz rozmazal tady tváře žáků, aby chránil jejich identitu.

Krajský soud v Ústí nad Labem na základě odvolání státního zástupce zrušil rozsudek, podle něhož měl být zproštěn viny autor nenávistného komentáře pod fotkou teplických prvňáčků Vítězslav Kroupa. Důvodem zprošťujícího rozsudku mělo být to, že se prý nepodařilo prokázat, že autorem komentáře je právě Kroupa. Muž se přitom k jeho napsání policii sám přiznal a později informaci při hlavním líčení potvrdil jeho advokát. Muž čelí obžalobě i kvůli šíření neonacistických symbolů. Informuje o tom iRozhlas.cz.

„Ještěže jsou ze ZŠ Plynárenská. Řešení se přímo nabízí,“ napsal Kroupa o dětech. Kroupa se k autorství komentáře doznal ještě před zahájením stíhání. Z toho důvodu soudkyně Okresního soudu v Teplicích Lucie Yakut chtěla Kroupu zprostit viny. Státní zástupce se proti tomu odvolal, Krajský soud v Ústí nad Labem mu dal zapravdu a následně věc vrátil k novému projednání.

Podle obžaloby Vítězslav Kroupa napsal komentář kvůli etnické příslušnosti některých z vyfotografovaných dětí a narážel na vyvražďování v plynových komorách za druhé světové války. Mezi tehdejšími prvňáčky totiž byly převážně romské, vietnamské a arabské děti. 

Hrozí mu až 3 roky, a to i kvůli publikovaným neonacistickým fotografiím, které policie našla na jeho facebookové zdi. „Ve veřejně přístupné části na svém profilu zobrazil uvedené fotografie Adolfa Hitlera, Hermana Göringa a říšské orlice s hákovým křížem, což jsou symboly či postavy jednoznačně adorované a užívané jako symboly soudobou neonacistickou scénou,“ upozornil už dříve státní zástupce Norek. 

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon