Pod fotku dítěte s kurdskými kořeny lidé psali, ať chcípne. Policie některé z nich už obvinila
Třinecká policie šetří již několik měsíců nenávistné komentáře, které se na sociální síti šířily na adresu dítěte s kurdskými kořeny. Policie obvinila několik autorů nejtvrdších komentářů z přečinu podněcování k nenávisti, hrozí jim až tříleté vězení. O případu verbálních útoků proti chlapečkovi, který se narodil české občance a tureckému Kurdovi, informoval na začátku roku server Aktuálně.cz.
Aktuálně.cz upozornil tehdy na to, že členové jedné z rozsáhlých facebookových komunit, se nenávistně vyjadřují k fotografii miminka tmavší pleti, kterou předtím zveřejnil Deník i s dalšími snímky novorozenců v regionu.
Správce facebookové stránky Zprávy.cz nasdílel snímek sice s dovětkem, že „adekvátní odpovědí na narození Ibrahima K. by bylo narození tří Janů Nováků“, informuje serever iDNES.cz.
Pod fotografií miminka se pak začaly množit nenávistné komentáře. „Tyhle netvoři, nezájem, strčte si ho do pryč!!! Nejradši do Afriky,“ napsal jeden z lidí. Další přispěvatelé byli ještě tvrdší: „Okamžitě utopit,“ „Ať chcípne“, „Jako krysy“, napsali například další členové facebookové stránky.
Autorům nenávistných komentářů hrozí tři roky vězení
Autory nejtvrdších komentářů začala vyšetřovat třinecká policie. V současné době již padla i první obvinění. „V souvislosti s vyšetřováním tohoto skutku bylo sděleno obvinění z přečinu podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo k omezování jejich práv a svobod,“ sdělila portálu iDNES.cz policejní mluvčí Karolína Bělunková.
Kolika lidí se obvinění týká, Bělunková neupřesnila, i kvůli citlivosti případu a probíhajícímu vyšetřování. V případě prokázání viny hrozí autorům nenávistných komentářů až tříleté tresty.
Matka dítěte, Lucie K., v lednu popsala Aktuálně.cz, jak jí příspěvky lidí na internetu šokovaly. „Nevěděla jsem, že lidé dokážou být tak krutí na nevinné dítě,“ uvedla žena, která se sama údajně s předsudky setkávala od dětství. Sama totiž pochází ze smíšeného česko-vietnamského manželství.
Manžela potkala v detenčním zařízení pro cizince ve Vyšních Lhotách, kde se ocitl, když jej zadrželi při snaze dostat se z Turecka do Německa. Do Česka se mohl přestěhovat díky úspěšné žádosti o sloučení rodiny.
„Stále ale doma slýcháme pokřikování, ať táhneme, odkud jsme přišli, někteří lidé s námi nevstoupí do výtahu nebo se diví, když nám někdo podrží dveře,“ dodala podle iDNES.cz žena.