Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Komentáře

Aleš Rozehnal: Návrh na pozastavení činnosti Okamurovy SPD je jen plácnutím do vody

29. srpna 2018
Čtení na 3 minuty
Předvolební billboard SPD Tomia Okamury - říjen 2017 (FOTO: Twitter.com)

Téměř všechna média přinesla zprávu, že Nejvyšší správní soud přijal návrh na pozastavení činnosti hnutí Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura, který podal bývalý brněnský člen strany Kamil Papežík. Bohužel však již nepřipojila informaci, že tento návrh nemá žádnou šanci na úspěch.

Důvodem návrhu na pozastavení činnosti hnutí má být dle pana Papežíka skutečnost, že nemá demokraticky ustanovené orgány. V návrhu stručně uvádí, že nejvyšší orgán hnutí, kterým je konference, se nekonal řádně, protože výsledky regionálních konferencí v Jihomoravském, Plzeňském a Olomouckém kraji byly zmanipulované.

Je pravdou, že Zákon o sdružování v politických stranách a v politických hnutích stanoví, že vznikat a vyvíjet činnost nemohou strany a hnutí, které nemají demokraticky ustanovené orgány.

Zákon tedy u politických stran a hnutí rozlišuje jednak vnější, a jednak vnitřní demokratičnost. Vnější demokratičnost spočívá v tom, do jaké míry se strana či hnutí hlásí k idejím demokracie nebo je odmítá.

Demokracie dovnitř i navenek

Interní stranická demokratičnost spočívá v možnosti členů strany, respektive hnutí, volit své vedení, možnosti členů ovlivňovat agendu, v ochraně základních práv členů strany či hnutí, v garanci práva na informace, transparentnosti, svobodě projevu uvnitř hnutí a možnosti tvorby frakcí.

Demokratická struktura strany nebo hnutí musí být vertikální a jeho legitimita musí být utvářena zezdola. Členové nemohou být vyloučeni ze stranického rozhodovacího procesu a musí být zaručena rovnost všech členů strany s vyloučením nutnosti slepě poslouchat pokyny lídrů strany nebo možnosti takovou poslušnost vyžadovat.

Naše demokracie spočívá na soutěži politických stran a hnutí, protože vyjadřují názory a potřeby společnosti. Pokud má mít jedinec právo na rovnost a svobodu v demokracii, musí mít tato práva i v tělesech, která mu umožňují na demokracii participovat.

Je nepochybné, že v demokracii nemají místo politické strany, které demokracii odmítají. Stejně tak ale není v demokracii místo pro strany, které samy nejsou demokratické.

Nedostatek vnitřní demokratičnosti je důkazem nedemokratičnosti vnější, protože dříve nebo později vnitřní agendy a chod strany ovlivní vnější stranické postoje a aktivity. Zcela zřetelně se to projevilo na stranách leninistických a ultranacionalistických. Stanovy politické strany nebo hnutí tedy musí vylučovat stranickou diktaturu nebo oligarchii.

Pro pozastavení činnosti politického hnutí je nutné, aby hnutí porušovalo zákony, aby takové jednání bylo přičitatelné politickému hnutí a nejednalo se o individuální exces fyzické osoby, byť jinak oprávněně zastupující politické hnutí.

Nutné je i to, aby toto jednání představovalo bezprostřední hrozbu pro demokratický právní stát, aby pozastavení činnosti politického hnutí bylo přiměřeným opatřením, a aby bylo nezbytné pro bezpečnost státu, ochranu veřejné bezpečnosti a veřejného pořádku, předcházení trestným činům nebo pro ochranu práv a svobod druhých.

Služebník Pána temnot

I kdyby se tvrzení pana Papežíka obsažená v návrhu ukázala jako pravdivá, skutečnost, že všichni členové nebyli pozváni na regionální konferenci hnutí, takovou míru ohrožení demokracie nezbytnou pro pozastavení činnosti politického hnutí nepředstavuje.

Zákon samozřejmě pamatuje i na takové případy. Netrestá je ale sankcí pozastavení činnosti hnutí, ale možností soudního přezkumu rozhodnutí orgánu hnutí. Člen hnutí se musí nejdříve obrátit na rozhodčí orgán hnutí.

Poté, co tento orgán nevyhoví jeho žádosti o sjednání nápravy nebo o ní nerozhodne, se může obrátit na soud s návrhem na určení, zda je napadené rozhodnutí v souladu se zákonem a stanovami. Pokud by soud určil, že rozhodnutí orgánu hnutí není v souladu se zákonem a stanovami, stalo by se neúčinným.

Návrh pana Papežíka je tedy pověstným plácnutím do vody a nejpozoruhodnější na celé kauze je asi to, že v čele pražské kandidátky SPD stojí jistý Hynek Beran, což je (jak příznačně odhalil anonymní šéfredaktor propagandistického Aeronetu, který návrh pana Papežíka obsáhle komentoval) bývalý velmistr Pražské Ordo Pragensis, držitel kabalistické svatavy v Praze, kandidát Baalova stolce, servant Pána temnot a purpurového oka, jeho temné výsosti 33. kruhu, Baala Ashmaela, a držitel Mah’ralu na odvrácené straně Jeruzaléma v Praze.

Text byl původně publikován na HlidaciPes.org.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon