Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Babiš navrhuje přesídlení Středoevropské univerzity do Prahy. Kvůli Orbánovu kontroverznímu zákonu jí hrozí v Budapešti zánik

06. dubna 2017
Čtení na 3 minuty
Tisíce lidí přišlo v Budapešti v dubnu 2017 podpořit setrvání CEU v Maďarsku (Foto: Facebook, I stand with CEU)

Vicepremiér a ministr financí Andrej Babiš (ANO) chce jednat o přesídlení Středoevropské univerzity (CEU) z Budapešti do Prahy. Univerzitě, kterou založil miliardář, filantrop a kritik současné Orbánovy vlády George Soros, totiž hrozí zánik kvůli schválení kontroverzního zákona omezujícího působení zahraničních vysokých škol v Maďarsku. Babiš se na podporu CEU vyjádřil v úterý na svém účtu na Twitteru. Již předtím na podporu CEU vystoupili zástupci z Evropy a USA, představitelé akademické obce, rozličné vzdělávací a kulturní instituce a také 17 laureátů Nobelovy ceny. V Budapešti a dalších evropských městech se konají demonstrace za zachování CEU v Budapešti.

„Jedna z nejlepších škol v Evropě, Středoevropská univerzita, bude asi muset skončit. Neměli bychom jim pomoct a mít je v Praze? Rád o tom budu jednat,“ napsal Andrej Babiš na Twitter.

“Azyl” univerzitě nabídla také víděňská místostarostka Maria Vassilakouová. „Pokud by si univerzita měla hledat jiné sídlo, ráda bych Sorosovu univerzitu pozvala do Vídně,“ řekla politička ze strany Zelených v rozhovoru pro rakouský deník Kurier.

Proti kontroverzní novele zákona o vysokých školách, která je podle jeho kritiků namířena právě proti Sorosově Středoevropské univerzitě, tuto neděli demonstrovaly tisíce lidí v hlavním městě Budapešti. Podle informací na serveru České televize v úterý večer vytvořily tisíce demonstrantů na obranu CEU kolem školy lidský řetěz.

Rektor CEU Michael Ignatieff a další řečníci se během demonstrace obraceli na maďarského prezidenta Jánose Ádera s prosbou, aby novou legislativu přehodnotil a změny zákona vetoval. Podle CEU je totiž v rozporu s maďarskou ústavou, uvedla agentura AP.

V otevřeném dopise adresovaném maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi se k současné situaci vyslovili také představitelé českých vzdělávacích institucí. „Takto diskriminační zneužívání práva je charakteristikou nedemokratických, autoritářských režimů, o kterých jsme předpokládali, že se po zkušenostech z minulého století do Evropy již nevrátí,“ stojí v dopise, pod kterým jsou podepsáni například děkanka Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Mirjam Friedová, děkan FAMU Zdeněk Holý nebo ředitel Knihovny Václava Havla Michael Žantovský.

V Praze se tuto sobotu 8. dubna uskuteční “Shromáždění na podporu Středoevropské univerzity”, které pořádá Studentská rada Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Setkání proběhne od 14 hodin před maďarskou ambasádou (Pod Hradbami 17, Praha 6 – Střešovice).

“Chceme podpořit kolegyně a kolegy aktuálně protestující v Maďarsku a zároveň upozornili na znepokojivý vývoj v Evropě. Nejedná se totiž o první mocenský zásah do akademických svobod. V nedávné době jsme byli svědky drsných čistek na tureckých univerzitách a pokusů ruské vlády zavřít Evropskou univerzitu v Petrohradu. Shromážděním chceme také vyzvat představitele české vlády, aby využili vztahů, které se zeměmi V4 mají, a postavili se nejen za české studenty a akademiky, kteří na CEU působí, ale také za akademické svobody, nezávislé bádání a volný přístup ke vzdělání,” uvádí v tiskové zprávě k chystanému shromáždění jeden z jeho organizátorů Jakub Kovařík.

Více informací ke shromáždění naleznete na facebookové stránce události ZDE.

Absurdní povinnosti pro zahraniční univerzity

Novela o vysokých školách v Maďarsku schválená ve zrychleném řízení obsahuje nově například povinnost mít univerzitní areál i v zemi svého původu. To by v případě CEU znamenalo absurdní situaci, jelikož by tím pádem musela vybudovat zcela nový kampus v USA.

Zákon nově stanoví i to, že zahraniční univerzity mohou v Maďarsku udělovat tituly pouze tehdy, pokud vlády Maďarska a příslušné “zakladatelské” země, zde tedy Spojené státy, podepíšou během půl roku od nabytí platnosti zákona odpovídající dohodu. Vzhledem ke vzájemně vstřícnému vztahu Viktora Orbána a amerického prezidenta Donalda Trumpa nemusí být ani tato podmínka v případě CEU splnitelná.

V 80. letech americký finančník, miliardář a filantrop maďarského původu George Soros zaměřil svou pozornost na mecenášské aktivity. Už koncem 70. let poskytoval stipendia černošským studentům na univerzitě v Kapském městě v Jihoafrické republice, tehdy trpící pod apartheidem. Poté se zaměřil na komunistické země ve střední Evropě, v nichž díky nadaci podporoval opoziční uskupení, včetně Charty 77. V roce 1991 Soros v Praze založil Středoevropskou univerzitu (CEU), ale tehdejší Klausova vláda se odmítla podílet na jejím spolufinancování a univerzita se proto přesídlila do Budapeště.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon