Anketa: Britští Romové mají po brexitu obavy o svůj osud
Z výsledků referenda o vystoupení Velké Británie z Evropské unie nejsou tamní Romové právě nadšeni. Britové se rozhodli vystoupit z EU a přistěhovalci najednou nevědí přesně, co všechno je čeká. Převládá obava o osudy těch Romů, kteří v Británii žijí méně než pět let, protože ti si nemohou požádat o trvalý pobyt.
Podle převládajícího názoru se budou muset vrátit především ti Romové, kteří dlouhodobě nemají žádnou práci. Přinášíme názory Romů žijících v Británii, či těch, kteří tam často pobývají, na výsledky referenda a předchozí kampaň. Položili jsme jim tyto otázky:
- Co říkáte výsledku referenda?
- Co to podle vás bude znamenat pro Romy, kteří zatím nemají britské občanství, či kteří žijí v Británii méně než pět let?
- Probíhala kampaň nějak nenávistně vůči Romům, Polákům, Čechům, Litevcům a dalším přistěhovalcům?
Michael Daduč,
žije v Londýně.
„Z výsledku referenda jsem velice smutný. Doufal jsem, že se to nestane, ale propaganda kampaně odpůrců Evropské unie byla silná až drsná. Například předseda UKIP Nigele použil bilboard s migranty, kteří míří do Británie.
A jaký to má dopad na Romy žijící v Británii? Romové, pokud zde budou chtít dále žít, by měli požádat o britské občanství, většina Romů neumí stále anglicky, pro některé z nich tedy bude obtížné žádat britský pas. Ti, kteří jsou tu více než 5 let, mohou žádat o trvalý pobyt. Neočekávám velký exodus Romů z UK, pokud mají stabilní práci. Pokud práci nemají, je to jiné. Někteří z nich, pokud práci neseženou, budou nuceni se vrátit do členských států Evropské unie, z nichž přišli, protože nebudou mít nárok na podporu v nezaměstnanosti. Romští aktivisté, včetně mě, by měli požádat britskou vládu, aby urychlila integrační proces Romů z členských států EU. Samozřejmě, že velké změny v legislativě nenastanou hned teď, ale přijdou v průběhu času.“
Ladislav Baláž,
romský aktivista. Z České republiky odešel dvakrát, vždy proto, že mu a jeho rodině kvůli jeho lidsko-právním aktivitám vyhrožovali různí extremisté smrtí. V Británii založil organizaci Europe Roma, která se zastává lidských práv Romů a snaží se bránit jejich deportacím za hranice Británie či jejich umísťování do detencí. V roce 2013 se organizace změnila na Europe Roma Network a začala vedle obvyklé práce monitorovat život Romů v celé Británii. Před týdnem její členové založili politickou stranu Roma Labour Group.
„Budeme bojovat, aby Romové mohli zůstat v Británii. Připravujeme schůzku s lídrem Labouristické strany Jeremym Corbynem. Chceme s ním konzultovat další postup ohledně těch přistěhovalců, kteří mají práci, vychovávají řádně své děti, studují. Přišel čas se zmobilizovat a bojovat za svá práva,“ řekl Baláž serveru Romea.cz. A jak reagoval na naše dotazy?
„Jsme tu všichni zklamaní z toho, že nezvítězil zdravý rozum, ale propaganda proti přistěhovalcům a Evropské unii. Mnozí Romové se určitě vrátí zpět do svých vlastí, nejen kvůli změněným podmínkám, ale i kvůli prudké změně atmosféry ve společnosti a přístupu k lidem, kteří nejsou občané UK. Kampaň neprobíhala proti přistěhovalcům jednotlivě, ale jako celku. Z tohoto pohledu zvítězil rasismus. Je ovšem třeba dodat, že rasismus je mor, který se rozlézá po celé Evropské unii, nejen zde. I proto neházím flintu do žita a bojuji dál.
Na druhou stranu je evidentní, že britští občané už mají dost toho, že jim politici lžou. Slibovali jim lepší postavení v rámci EU, které podle nich nepřišlo. Občané prostě chtějí jít svou cestou, nebrali kvůli tomu ohled ani na špatný ekonomický dopad, který na Británii nesporně dolehne.“
Manželé Josef a Marcela Baloghovi,
žijí v Kadani, ale často jezdí do města Wakefield za rodinou a přáteli.
„Výsledky referenda jsou podle nás špatné,“ řekla Marcela Baloghová serveru Romea.cz.
„Britové by neměli odcházet z Evropské unie. A jestliže ano, tak by jim EU neměla dělat žádné ústupky. Ve Wakefieldu žádné nenávistné projevy proti Romům, Polákům, Litevcům a dalším přistěhovalcům nebyly. Pro Romy to ale bude určitě špatné, budou muset domů, kromě těch, kteří tam pracují dlouhodobě.“
Božena Cinová Sidorka,
žije v britském Doncasteru.
To, že Británie vystoupila z EU, mi nepřipadá jako správná volba. Nemám z toho žádnou radost, naopak jsem z toho zklamaná. Doba je dnes opravdu zlá. Byla jsem spokojená, že se mi vnoučata krásně vzdělávala a vzdělávají, teď nevím, co bude dál. Moje děti žijí v Newcastlu, pracují na dvanáctihodinové směny. Jejich děti se řádně učí. I další slušní Roma, co tu jsou ze všech koutů světa, to moc zklamalo. Bojím se, že Británie teď namíří svou politiku hodně proti přistěhovalcům a zanedlouho budeme muset všichni tuto vyspělou a krásnou zemi opustit.
Kampaň tu probíhala nenávistně, někteří Britové nás kvůli jejímu tónu přestali brát jako doposud, tedy jako rovnocenné lidi. Přímý rasismus vůči nám jsem tu nezažila, největší nenávist byla nejspíš namířena proti Polákům, kteří zdejším občanům údajně berou práci. Přitom ti dělají především ty práce, které Angličané dělat nechtějí. Otrockou práci za velmi nízký plat tu vykonávají nejčastěji právě přistěhovalci včetně Romů. Britové mají dost peněz, i když jsou na job centru – to je jako u nás pracák a sociálka. Co se týče sociálních dávek, tak ty nepobírali jen někteří Romové, ale samozřejmě i Angličané a další.
Jsou tu sice i Romové, kteří pracovat nechtějí – kdybych měla soudit podle svého okolí, tak nejvíc je takových Romů ze Slovenska. Ale většina z nás pracovat chtěla a chce, bohužel ne vždy je tu možnost práci sehnat. Mnozí lidé se už kvůli tomu vrátili do své vlasti.