Vychází nové Romano voďi: Čardáš Japonci do samohrajky ještě nenavolili, říká jeden z nejslavnějších primášů Ján Berky Mrenica mladší
„Tradiční romská hudba byla odjakživa cimbál, housle a viola. Dnes sem Japonci dovážejí na trh ty „samohrajky“, které jsou v Tescu dostupné za sto euro. Doma si pak navolíte polku nebo rumbu a myslíte si, že je to čardáš, ale to není čardáš, ten Japonci do „samohrajky“ ještě nenavolili,“ říká jeden z nejznámějších slovenských primášů, vůdčí osobnost slavného orchestru Diabolské husle, Ján Berky Mrenica mladší, který přijal naše pozvání k rozhovoru.
„A možná, že si někdo, kdo zrovna teď čte můj příběh, uvědomí, že se svého snu nemá vzdávat. Začněte se mu věnovat pokud možno hned a je jedno, zda budete fotit nebo malovat krajinky. Jako umělec máte šanci ukázat veřejnosti ožehavá témata z druhé strany, s nadsázkou a nadhledem, a přimět ji tak o nich jinak přemýšlet,“ přibližuje v rubrice Profil další vzácný host, umělkyně Věra Duždová Horváthová.
Zblízka jsme se podívali na úctyhodných sedmadvacet let fungování na poli sociálních a preventivních služeb organizace Proxima Sociale. V rubrice Pod povrchem přibližuje závěry své bakalářské práce zaměřené na to, jak dnes Romové pohlížejí na jinou sexuální orientaci, absolvent pedagogické fakulty hradecké univerzity Lubomír Čipčala. S tématem rezonuje i příběh podle skutečné události v pravidelném seriálu Den na periferii.
O tom, co je to slam poetry, vypráví v kulturní části jeden z nejpovolanějších – „jediný Čech, kterého živí poezie“ a který se netají tím, že by ve svém žánru rád přivítal romského kolegu – Anatol Svahilec. A nezapomněli jsme ani In Memoriam na výraznou postavu romského literárního hnutí, která v 90. letech minulého století stála u zrodu prvního romského nakladatelství, autorku básní, povídek a pohádek Margitu Reiznerovou.
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.