Romové v modelingu aneb Když jdou po mole Romové
Je to v podstatě taková mravenčí práce, jak říká v Pelíškách esenbák na besedě v deváté třídě. Najít Romky, které by se živily focením reklam a procházením se po molu, se tak trochu podobá detektivnímu pátrání. V Čechách a na Slovensku bychom je dokázali spočítat na prstech jedné ruky, možná dvou. O mužích ani nemluvě.
Chybějí centimetry i motivace
Z Česka to z Romek v modelingu nejspíš nejdál dotáhla Anděla Halušková. Původně prodavačka s romsko-kubánskými kořeny se v roce 2005 tehdy jako jednadvacetiletá probojovala až do finále České miss. A to přesto, že se předtím modelingu nikdy nevěnovala. „Když jsem šla na první casting, bylo tam neuvěřitelné množství dívek, které byly krásné a měly už nějaké zkušenosti. Když jsem pak postoupila do dalšího kola, bylo to možná poprvé, kdy mě napadlo, že by mi můj exotický vzhled mohl pomoci,“ prozradila před jedenácti lety v rozhovoru pro Romano voďi. Od té doby o ní moc slyšet není. Novináři o kudrnaté krásce psali snad jen krátce po soutěži, kdy propůjčila svou tvář kampani proti rasismu, kterou mohli lidé vidět v celostátních denících nebo třeba na autobusových zastávkách.
I když jí tehdy „čtyřka“, se kterou na miss soutěžila, moc štěstí nepřinesla a z finálového večera si korunku neodnesla, úspěch jí nikdo upřít nemůže. Z Romek byla na celostátní soutěži krásy historicky první. A dosud taky poslední. „Hlavním nedostatkem případných romských modelů a modelek je jejich výška. Ta ideální je u žen 177 až 178 centimetrů, u mužů pak 187 až 188 centimetrů. A u romské populace bývá obvykle výška nižší,“ vysvětluje head-booker Czechoslovak Models Martin Brát, který spolupracuje s renomovanými agenturami ve všech centrech módního průmyslu. A dodává, že jeho modelingová agentura zatím žádnou Romku ani Roma nezastupuje. Exotický zjev některých Romů by podle něj přitom mohl tuzemský modeling oživit.
„V tomhle oboru existují různé typy krásy, včetně těch exotičtějších, takže pokud by nějaký Rom či Romka splnili nezbytné předpoklady a požadavky na výšku a postavu, určitě by jistým obohacením nejen českého modelingu být mohli,“ míní Brát. To návrhář Pavol Berky, držitel prestižního ocenění Top style designer 2012 a absolvent pražské UMPRUM, je v tomto ohledu poněkud opatrnější. Barva pleti podle něj v současném modelingu moc roli nehraje. „Vždycky je to o aktuálních trendech. Jednou letí tmavé holky, jindy jsou to děvčata z východní Evropy. Já osobně barvu pleti nepovažuji v modelingu za významnou výhodu,“ míní jeden z nejvýraznějších mladých návrhářů současné české scény.