První letošní číslo Romano voďi představuje spisovatelku Oksanu Marafioti nebo život Romů v Gruzii
Ať se nám to líbí nebo ne, nad našimi životy mají odjakživa moc příběhy. Od pověstí a legend po všelijaká náboženství a politické režimy. Mohou vést k válkám i ke štěstí, záleží na tom, kterým uvěříme. Nemusí být přitom ani pravdivé – kam nás zavedl příběh o lepších a horších lidech, nám koncem ledna připomnělo třeba výročí osvobození koncentračního tábora v Osvětimi. I v letošním roce pro vás budeme příběhy pečlivě vybírat a připravovat – ty opravdové a ze života.
V prvním čísle jsme se nejprve podívali za hranice. Dozvíte se, jak se žije Romům v Zakavkazsku a Malé Asii, zblízka jsme se podívali do Gruzie a k rozhovoru pozvali Oksanu Marafioti, americkou spisovatelku s romsko-arménskými kořeny.
Proč se Renata Kováčová rozhodla zapsat do registru dárců kostní dřeně a jak to celé probíhalo, vám přiblíží ve své reportáži. Osobnost Jarmily Kuchárové, sociální pracovnice z Chomutova, vám představí Stanislava Ondová a ve fotoreportáži se podíváme na snímky, které pořídily děti ze sociálně vyloučených lokalit u Chrudimi a které měly během ledna výstavu v Galerii Českého rozhlasu v Praze.
Dozvíte se, jak funguje poradna pro Romy s odlišnou sexuální orientací a v kulturní části vás pozveme do kina, k četbě komiksů o dětech, které se sice narodily do rodin, ale zakrátko byly odebrány do dětských domovů, a představíme vám poezii Renaty Berkyové. Na pravidelnou rubriku Viktora Elšíka O Romštině volně navazuje nový celoroční seriál Kapitoly z dějin romské literatury, který bude připravovat romistka Karolína Ryvolová. V prvním díle se zaměřil na samotné počátky – romskou slovesnost a folklor.
Přeji vám zajímavé čtení, milí čtenáři!
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.