Nové Romano voďi: Vím, co znamená ghetto a ostatné dráty, říká v rozhovoru Fedor Gál
Jak léto vystřídá podzim a blíží se listopad, čím dál tím víc zas ze všech koutů zaznívá „svoboda“ a „demokracie“. Letos je to 80 let od postřelení Jana Opletala na demonstraci proti nacistům, jeho pohřbu, zatýkání studentů a zavírání škol a 30 let od pietního shromáždění k uctění Opletalovy památky, které se proměnilo v demonstraci proti komunistickému režimu a spustilo začátek jeho definitivního pádu.
K tak významným výročím jsme pozvali k rozhovoru i významného hosta, v jehož životě zanechaly obě tyto ideologie hluboké stopy – sociologa, politika, nakladatele, dokumentaristu a spisovatele Fedora Gála. „Existují meze, ale ty jsou bohužel porušovány,“ říká v něm o svobodě a demokracii – tak, jak je známe dnes.
Na události před 17. listopadem 1989, během něj i po něm vzpomíná a uplynulé tři desítky let hodnotí také Stanislav Daniel a Monika Duždová. Sametová revoluce přinesla zásadní zlom i do života pana Zdeňka Gužiho, který tehdy založil lokální pobočku Romské občanské iniciativy (ROI) a za Občanské fórum se dostal jako poslanec do České národní poslanecké rady.
O možnostech studia, které dnes mají romští studenti, si s některými z nich povídala Rena Horvátová. „Stále častěji se můžeme setkat se studenty IT, pedagogiky nebo v nemocnicích vídat studenty medicíny,“ říká. Podívali jsme se také na oslavy Mezinárodního dne romského jazyka nebo na život krajanů v rumunském Banátu, ze kterého přivezl reportáž Lukáš Kotlár.
A v neposlední řadě vám představíme výjimečný dokument našich kolegů, který poctivě mapuje uplynulých dvacet let peripetií boje za odstranění vepřína v Letech u Písku, stručně a výstižně nazvaný LETY.
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.