Nové Romano voďi: Ředitelka školky Lenka Kurová, o neštěstí v Bohumíně nebo ostravské osadě Bedřiška
Paní na recepci koupaliště za chvíli končila směna a odcházejícím sotva věnovala pozornost. Upřeně sledovala televizní obrazovku s dramatickými záběry. Hořelo v Bohumíně. „To snad není pravda,“ procedila zlostně při narážce na etnicitu útočníka. A nebyla. Zato to byla jedna z nejjemnějších reakcí, se kterou jsem se od té doby setkala. O tom, jak se okolo bohumínské tragédie roztočila soukolí zbytečné a děsivé nenávisti si přečtěte v článku „Jedenáct kusů mínus“ aneb Neštěstí v Bohumíně jako sonda do internetové špíny.
Léto bylo ostatně na dění nabité – podívali jsme se, jak ho tráví děti na táborech ve městě i v přírodě, vydali se na Vysočinu za studenty středních a vysokých škol na již jedenácté setkání Baruvas (Rosteme), a porozhlédli jsme se, jak to vypadá se současností i budoucností bývalé hornické osady Bedřiška v Ostravě. Čert sice nikdy nespí, jak říká její „strážný anděl“ paní Eva Lehotská, ale zdá se, že by se lidem, kteří v ní mají svůj domov, mohlo konečně začít blýskat na lepší časy.
K rozhovoru naše pozvání přijala ředitelka mateřské školy v Broumově Lenka Kurová. „Pomáhali jsme jim se školou, protože mnozí neměli dostatečný signál, internet, nevěděli, jak se připojit k online výuce. Neměli počítač, na kterém by mohly děti pracovat,“ vzpomíná na jarní zavření škol a práci s rodinami během jarní pandemie.
Další zajímavou osobnost pak představujeme v Profilu – autorku fantasy románu Lenku Bandurovou. „Psaní je řemeslo, které se dá naučit, co se naučit nedá, je kreativita,“ říká. U literatury zůstáváme i v povídce Stanislavy Ondové – v příběhu o těžkém osudu ve složité době. O tom je ostatně i další díl seriálu Den na periferii. A přestože ani dnešní koronavirové časy mnoho jistoty do dalších týdnů a měsíců nepřinášejí, zveme vás na podzimní akce letošního festivalu Khamoro.
Časopis si objednejte pomocí jednoduchého formuláře na www.romanovodi.cz.