Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

Zpravodajský server Romea.cz. Vše o Romech na jednom místě

KER VARESO! - Udělej něco!

27. prosince 2013
Čtení na 3 minuty
Obyvatelé sídliště Chanov během akce "Udělej něco!" (Ilustrační foto: Jaro Vacek)
Kampaň Udělej něco! (Ker vareso!) probíhala na konci roku 2008 a jako první svého druhu tehdy byla primárně zacílena dovnitř romské komunity. Cílem kampaně bylo pokusit se vytrhnout Romy z letargie a deprese, v níž se podle nás již řadu let nacházejí. Na druhou stranu jsme chtěli ukázat občanům České republiky, že jsou tady Romové, kteří něco dokázali a že Romové mohou být České republice prospěšní.

Samotná kampaň měla několik fází a aktivit. Start kampaně proběhl v mosteckém Chanově za přítomnosti členů kapely Gipsy.cz – právě podle jedné z jejich písní byla kampaň pojmenována.

Dopoledne proběhl workshop s asi dvěma sty dětí z místní základní školy. Vojtěch Lavička, tehdejší člen kapely Gipsy.cz, se například ptal deváťáka Davida, zda chce jít po škole studovat. David krčil rezignovaně rameny. „Přece nebudeš kopat krumpáčem! Ze sociálních dávek také nevyžiješ. To je chyba, říct v patnácti
letech: nic neumím, zůstanu doma!“ zvolal do mikrofonu Lavička. Děti překvapaně naslouchaly a Lavička je nabádal, aby gadžům ukázaly, že Romové jsou šikovní a že chtějí pracovat.

„Můžete to dokázat i vy!“ říkal tehdy do mikrofonu frontman skupiny Gipsy.cz Radek Banga a vyprávěl o dětství, jak žil v bídě, jak se třásl zimou a měl hlad. „Je fuk, kdo jste, odkud jste! Chánov, Nechánov, Praha Nepraha. Můžete být čímkoliv. Když něco skutečně chcete, tak to dokážete!“

Před večerním koncertem proběhla i další doprovodná akce. ROMEA zde zorganizovala ve spolupráci s Českým národním registrem dárců dřeně náborovou akci. Vzorek krve si nechala vzít akpela Gipsy.cz, členové sdružení ROMEA a samozřejmě i někteří obyvatelé sídliště Chanov.

Další část kampaně se zaměřila na šest měst: Brno, Břeclav, Prahu, Přerov, Most a Ústí nad Labem. V hromadných prostředcích a na sociálních odborech byly k vidění plakáty s česko-romským nápisem Udělej něco! (Ker vareso!). Vždy jedna ze čtyř romských osobností se na plakátech ukázala ve dvou podobách: jako nezaměstnaný a rezignovaný člověk a jako úspěšný a spokojený člověk. Vedle Bangy
to byla novinářka Jarmila Balážová, vedoucí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví v Praze 14 David Beňák a herečka Denisa Demeterová.

Na příkladu těchto osobností jsme chtěli ukázat na možnost volby každého z nás, kým budeme, jak budeme okolím vnímáni a jak se ve společnosti budeme cítit.

“Podle mě všechny mé úspěchy jsou jistě dosažitelné i pro další Romy, jen musejí mít odvahu využít nabízených příležitostí a zároveň ale musí počítat s tím, že nic není zadarmo,” uvedl tehdy jeden z představitelů kampaně, David Beňák, absolvent Vyšší odborné školy sociálně právní a Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

“Za to, kde jsem, nyní vděčím nejvíce svojí mámě. Byla to ona, kdo držel dozor nad mým vzděláním. V tom ale nevidím rozdíl mezi gádži a Romy. V tomto případě se etnické rozdíly smazávají. Každý rodič by měl přeci pro své děti chtít jen to nejlepší. Tím, že máte doma kvalitní zázemí, máte velkou šanci, že se z vás
stane člověk, který se dokáže orientovat a prosadit ve většinové společnosti – tak se vám otevírají dveře do světa,” dodala Denisa Demeterová, kterou lidé znají z filmu Indián a sestřička a objevila se i v seriálu Zdivočelá země.

Všechny čtyři osobnosti se pak objevily i ve videospotu kampaně, který běžel na internetu a před filmy v pražském kině Aero. Navíc jsme pak ještě vyrobili 10 000 kusů informačních letáků a distribuovali je
do romských lokalit příslušných měst a na tamní odbory sociálních věcí a zdravotnictví. Cílem bylo informovat tamní romské komunity o kampani a současně jim nabídnout seznam subjektů, organizací, apod., na které se v případě potřeby mohou v daných městech obrátit.

Kampaň byla financována Úřadem vlády ČR v rámci Kampaně proti rasismu 2008.

Pomozte nám šířit pravdivé zpravodajství o Romech
Teď populární icon