VIDEO: Vernisáž výstavy fotografií z pražského Žižkova Karla Cudlína zahájila oslavy Mezinárodního dne Romů 2022
Pražské oslavy Mezinárodního dne Romů dnes zahájila vernisáž venkovní výstavy fotografií předního českého fotografa Karla Cudlína na Kostnickém náměstí na Praze 3. Výstava je nazvaná „Tenkrát na Žižkově“ a skládá se ze snímků Romů, které autor nafotil v průběhu řady let na různých místech Žižkova. Na výstavních panelech jsou fotografie Romů a obyvatel starého, většinou již zaniklého Žižkova přímo v místech, kde před lety vznikaly.
“Já jsem jednou šel po ulici na Žižkově a fotil jsem nějaké děti. Vyběhla z baráku paní a já myslel, že mi jde vynadat. Ale ona mi řekla, ať ji nějaké fotografie přinesu ukázat. Za týden jsem paní Žoltákové fotky přinesl ukázat a tak to celé začalo,” popsal vznik cyklu fotografií z let 1978 – 1984 Karel Cudlín při dnešním zahájení výstavy, jejímž kurátorem je Jan Mihaliček.
Karel Cudlín je členem mezinárodní fotografické skupiny 400 ASA a byl i jedním z oficiálních fotografů prezidenta Václava Havla. Díky své schopnosti komunikovat s lidmi a vytvořit si u fotografovaných důvěru vytvořil výjimečný dokumentární soubor zachycující několik generací z unikátní žižkovské komunity.
„Někteří z Romů z fotografií, které vznikaly před čtyřiceti lety, již pochopitelně nežijí, ale mnoho dalších, především ti, kteří byli zobrazeni jako děti, na Žižkově stále bydlí a třeba se někteří z nich na těchto záběrech najdou,“ řkl k tématu výstavy David Tišer, ředitel sdružení ARA ART.
VIDEO
Úterní vernisáže se přímo zúčastnil také novinář a prozaik Patrik Banga. Ten je mimo jiné i autorem povídky „Žižkovák”, která vyšla na podzim roku 2021 v antalogii Všude samá krása nakladatelství Kher a nyní byla zpracována jako audio povídka pro Český rozhlas.
“Tohle bylo takové kulturní centrum,” řekl Patrik Banga na Kostnickém náměstí. “Když jsem byl mladý chlapec, tak jsme se tady scházeli s dalšími muzikanty a hrávali jsme tady. Pamatuji se, jak nás tady lidé poslouchali z oken,” vzpomínal Banga. “Pak si také pamatuji doby, kdy na nás volali policisty. Ti pak přijeli a některé z nás si vybrali, odvezli na stanici a tam nás třeba zmlátili,” dodal dnes již s úsměvem novinář Patrik Banga.
Oslavy Mezinárodního dne Romů, které se po dvou letech v online podobě vrací v Praze k živým akcím a osobním setkáváním, budou pokračovat v následujících dnech. Ve středu 6. dubna, na vernisáž naváže koncert kapely Romano Zorba v pražském Rock café. Ve čtvrtek 7. dubna se bude konat další koncert – v Kampusu Hybernská vystoupí Ivan Herák & hosté. Samotné oslavy vyvrcholí v pátek 8. dubna galavečerem v Divadle Archa. Hlavním tématem oslav bude podpora napadené Ukrajiny a lidí, kteří z ní přicházejí.
Podrobné informace o programu letošních oslav Mezinárodního dne Romů najdete na webové stránce www.mezinarodnidenromu.cz a na facebookové stránce sdružení ARA ART, které pražské oslavy pořádá.