Brundibár z ghetta a „cikánsko-gádžovská polívka“ na festivalu v Boskovicích
„Cikánsko-gádžovskou polívku z líšeňského papiňáku“ uvedlo v neděli, 12.7. na festivalu Boskovice 2015 brněnské divadlo Líšeň. Tak o hře Paramisa alespoň píšou divadelníci na svých webových stránkách.
A hru dále charakterizují takto: „Svérázný, energický jevištní rej – inscenace Paramisa – vznikl ve společném tvůrčím střetu líšeňských divadelníků a romských umělců – muzikantů a tanečníků. Hra vychází ze sbírky romských pohádek Mileny Hübschmannové. Romská vyprávění, hudba a tanec se na jevišti divadla Líšeň setkávají s principy českého lidového divadla.“
V Boskovicích uvádí divadlo Líšeň variantu inscenace Paramisa – Schovejte si slepice, což je pásmo „krátkých příběhů, průpovídek, vtipů a improvizovaných honiček se slaměnými koňmi, tancem a žebřiňákem s muzikou.“
Paramisa – Schovejte si slepice se hraje v Boskovicích od čtyř odpoledne.
V sobotu mohli návštěvníci boskovického festivalu vidět inscenaci Brundibár z ghetta. „Byla původně uvedena na květnovém brněnském Ghettofestu, který se odehrává v lokalitě, kde žije množství romských rodin,“ popsal dramaturg divadelní části festivalu Jiří Honzírek pro server ohlasy.info. „Ghetto se tu vytvořilo už před válkou, kdy tam bydlely zejména německé rodiny a čeští obyvatelé tam nechtěli chodit – už tady vznikl stereotyp o „nebezpečné Bratislavské“ – Romové v druhé polovině 40. let byli do tohoto stereotypu sestěhováni z celého Československa. V dětské opeře Brundibár z ghetta zpívá přes dvacet dětí, které navštěvují místní základní školu. Jde tedy o unikátní propojení uměleckého artefaktu s autentickým životem. Za války operu zpívaly židovské děti v terezínském ghettu, kterému se lidé vyhýbali jako tomu brněnskému. Režii opery drží Linda Keprtová, jedna z nejvýraznějších mladých operních režisérek současnosti.“
Festival Boskovice se pořádá od roku 1993 a je zaměřený na propagaci místní jedinečné urbanistické památky – boskovické židovské čtvrti. Probíhá v celém městě a kombinuje hudbu, divadlo, film, výstavy i autorská čtení.